HOŞ GELDİNİZ

Bu sitede psikolojik sorunlar hakkında bilgiler ve psikoloji ile ilgili metinlerin yanı sıra birçok hayat hikayesi, din, felsefe, tarih ve Türkiye ile ilgili yazılar bulabilirsiniz. Siz forum üyelerimizin paylaştığı bireysel hikayeler ve gündemle ilgili yorumlar forumda yer almaktadır. Keyifli gezintiler.

 PSİKOLOJİ 

İnsan bir canlı olarak çevresine uyum sağlamak ve kendi içinde de dengeli bir gelişme eğilimi vardır. Psikoloji de elde ettiği yasaları yine insana uygulayarak onun davranışlarını açıklamaya çalısır, önceden kestirmeye çalışır. Böylece, insana bu gelişim ve uyum sürecinde yardımcı olabilir.

 

BAĞLANTILAR 

HABERLER SİTEDE VE FORUMDA ARA

Loading

BASIN

Eşcinsellik nedir, ne değildir?


BASIN

Mümtaz İdil yazdı: Böyle bir tablo varken ne kutlaması yapacağız

  • Mümtaz İdil 
  • Giriş Tarihi: 20.04.2016 21:25

Psikolog Hüseyin Kaçın’ın anlattıklarından çıkardığım önemli nokta ise şu: Özellikle tecavüze uğrayan erkek çocukların topluma tekrar kazandırılması başlı başına bir sorun oluşturuyor. Bunların bir kısmı “eşcinsel” eğilimlere yöneliyor, çoğunlukla da “psikopat” düzeyde insana düşman kişiler oluyorlar. Yaşadıkları travmanın acısını toplumdan çıkarmaya çalışıyorlar.

http://odatv.com/boyle-bir-tablo-varken-ne-kutlamasi-yapacagiz-2004161200.html

BASIN

Çocuk istismarında skandal soruşturma

Çocuk istismarında skandal soruşturma

 

Ailesi, 16 yaşındayken çocukta eşcinsel eğilim fark etti. Çocuğu başka bir psikologa götürdüler. Acı gerçek ortaya çıktı. N.A., tedavide cinsel istismara uğradığını anlattı.

Aile, Yargıtay'a başvurdu. Kararı inceleyen Yargıtay, N.A.'nın ifadelerindeki ayrıntılar ve psikolog raporuna bakıldığında şüpheli H.S. hakkında dava açılması için yeterli delil olduğuna hükmetti.http://www.sabah.com.tr/yasam/2016/03/22/cocuk-istismarinda-skandal-sorusturma


BASIN - Seminer

Üniversitede Özgürlük Şokuna Dikkat

Üniversite özgür bir ortam sağlarken, bu dönemin gençlik çağı açısından kimlik arayışına denk geldiğini anlatıyor Kaçın: “İşte bu süreç özgürlük şokunu getiriyor. Disipline edilmediği takdirde ise öğrenciler yeteneklerinin gelişimine yönelik sağlıklı hedefler koymakta zorlanıyor.” 

Alkol, cinsel ilişkiler, uyuşturucu, farklı dini inançlar, dinini değiştirmek, yetiştiği toplumun tüm değer yargılarını redetmek özgürlük kapsamında değerlendirilmemelidir. Bu belirtiler gencin "özgürlük şoku" yaşadığının göstergesidir.

Şiddet ve terör eylemlerine katılan gençler topluma meydan okuyarak kimlik sorunlarını aşmaya çalışmaktadır. Gençlerin kimlik karmaşaları bazı örgütlerce yönlendirildiği takdirde sorunlu kimlikler pekiştirilmiş olur.
http://www.zaman.com.tr/cumaertesi_universitede-ozgurluk-sokuna-dikkat_2314626.html

Psikolog Hüseyin Kaçın, Balkan-Der'de verdiği "Eğitim sistemi ve ana-babaların çocukları üzerindeki sorumlulukları" konulu seminerde devletin vatandaşlarını ödüllendirmesi gerektiğine değindi


HaberHaberDERGİ - Röportaj

Söz Hakkı dergisinin Mart-2013 Sayısında Yayınlanan Röportaj
İslam ve Eşcinsellik


Tam röportaj metni için tıklayın TV - Röportaj ve Söyleşiler

İÇERİK GÜNCELLENİYOR...


BASINDAN.. (26/12/2011)

 

26/12/2011 tarihli Radikal Gazetesinde sitemiz ve eşcinsel terapiler hakkında  yayınlanan makaleye ulaşmak için tıklayınız
NE DEDİLER

  "Neşemi, yaşam sevincimi, umutlarımı, hayallerimi, güzellikleri, kaybetmek istemiyorum. Bugün kendimden çok emin yürüdüm, biliyor musunuz.. İyi ki size rastladım. Siz bana son doktor olursunuz diye tahmin etmiştim, yanılmamışım."

bir bayan danışan, Ağustos 2008

"Daha önce de profosyonel bir yardım almış biri olarak, Hüseyin Bey bana daha bir sıcak, içten geldi. İlk başta yarattığı ciddi ve sert imajının altında asılnda çok sıcak , yürekli bir adamın yattıgını anlıyorsunuz zaman içerisinde. İlk zamanlar benim için sadece bir doktordu, ama zamanla sanki ailemden birisi oldu. Ona kocaman bir teşekkür borçluyum. Pskolojik destek arayan herkese gönül rahatlıgıyla tavsiye ederim."

Yasemin (danışan), Mayıs 2009

"Allah'a şükürler olsun Hüseyin hocayla tanıstım, beni çözdü. İçimdekileri anlatırsam güç kaybedeceğimden korkardım ve kimseye anlatmazdım. Dışarıdan bana bakan güçlü yıkılmaz bir kale, Titanik gibi sağlam sanırdı. İlk defa içimdekileri birine anlattım. Hüseyin hoca güvensizliğimi keşfetti ve bana insanlara nasıl güvenebileceğimi öğretti. Denizdeki ufak balıktım denizden habersiz ama artık denizin farkına vardım ve deniz olma potansiyelimi gördüm."

 rumuz Paranoid

  "Benim tanıdığım 'hayatınızın kurtarıcısı değil hayallerinizin kurucusu olacak profesyonel dostluk iletişimi, o kadar' diyen Hüseyin Bey ile aynı kişi misiniz bilmiyorum. İyi ki o kapıdan içeri girmişim. Duygu vampirlerinden sayenizde kurtuldum. Umarım yeniden size ulaşabilir başkalarının da fayda görmesine sebep olabilirim."

Gülendam, Kasım 2007

"Sizde gördüğüm, kendimde oldum olası istediğim farklılıktı. Herkesin gittiği yoldan gitmek değil, denenmemişi yapmak. Zevkli ve has olan da buydu bence. Herkes gibi, başlarda böyleydi sonradan böyle oldu demeyeceğim öyle ki klişeyi geçmeyecek. Sizi anlamak için bir parça siz olmak gerekir. Yardımlarınız ve her türlü desteğiniz için teşekkür ederim!"

Emre KORKMAZ / H.Bürge Anadolu Lisesi, Ekim 2008

  "Herşeyi boşladığım bir dönemdeydim. Anlam veremediğim bir boşlamaydı. Yapmam gerekenlerin aksini yapıyordum. Bu benim içimi kemiriyordu. Eğlencelerim sahteydi. 3 saniyede bir içimin kemirildiğini hissediyordum. Hocam da bunun farkına varmış olacak ki, ailem ve benle bir toplantı yaptı. Bu toplantı beni derinden etkiledi. Nerdeyse sabaha kadar hocam benimle konuştu. Sırf beni yola getirmek için yaptı bunları. "

Mustafa KAYA / Sağmalcılar Lisesi, 2008

TESTLER

  EYSENCK Kişilik Testi

Kişiliğinizin hangi sınıfa girdiğini merak ediyor musunuz? İçedönük bir kişiliğiniz mi var yoksa dışadönük biri misiniz. Nevrotik bir imajınız var mı? 100 soruluk bu testi hemen indirip kendinizi değerlendirebilirsiniz. Size yöneltilecek 100 soruya vereceğiniz evet ya da hayır yanıtlarına göre nasıl bir kişilik sınıfına dahil olduğunuzu belirtir. Sınıflandırmanın yanında bu kişilik sınıfının genel özellikleri ile ilgili bilgileri de ekrana getirir.
Testi Hazırlayan:

İndir

IQ Testi

33 adet soruyu 20 dakika içinde cevaplayarak kendi kendinize uygulayabileceğiniz ve tahmini iq teğerinizi görüntüleyebileceğiniz bir başka IQ testi.
Testi Hazırlayan:

Teste Git

 


FORUMDAN

Psikoterapi - Anne - Oğul

Ben ............. Bir oğlum var 13 yaşında. 13 yıl once evlenip ayrıldım. Ve bundan dolayı oğlumun piskolojisi ile ilgili görüşmek isterim sizinle. Oğlum ve ben 13 yıldır beraber yaşıyoruz, onu babasız büyüttüm. Bundan kaynaklanan bazı sorunları görüşmek isterim. Kendisi çok tatlı bir çocuk fakat sorumluluk duygusu olmadığı gibi, dedesiyle sürekli kavga ediyor, korkak bi yapıya sahip. Bunun yanında ileri zekalı bir genç olma adayı. 10 seans başka bir pedegogdan terapi aldık 2 yıl ama sonuç yok. Büyümeyi kesinlikle reddediyor, en büyük sorunumuz buydu........

Hayatlardan Parçalar - Ben

Şu an 4 yaşındaki halimi hatırlıyorum. Dedem İstanbul'a geldiğinde beni alır köye götürürdü. Ailemsiz de orda kalabiliyordum, hatta belki de daha mutluydum. En azından kavga gürültü olmuyordu. O zamanlar herşeyin çok da farkında değildim. Zaman geçtikçe yaşananları görmeye başladım. 
Annem mutsuz bir kadındı. Onun gülümsediğini bile çok az görmüş olmalıyım, çünkü şu an pek hatırlamıyorum. 
Babam küçükken kardeşimi ve beni döverdi, sebeplerini hatırlamıyorum. Hatta sebebi olduğunu da düşünmüyorum. 5 ya da 6 yaşındaki çocuk baa ne kadar kötü birşey yapabilirdi ki.........

 


TERAPİLER 

  

Psikoterapi - Anne Oğul
Ben ............. Bir oğlum var 13 yaşında. 13 yıl once evlenip ayrıldım. Ve bundan dolayı oğlumun piskolojisi ile ilgili görüşmek isterim sizinle. Oğlum ve ben 13 yıldır beraber yaşıyoruz, onu babasız büyüttüm. Bundan kaynaklanan bazı sorunları görüşmek isterim. Kendisi çok tatlı bir çocuk fakat sorumluluk duygusu olmadığı gibi, dedesiyle sürekli kavga ediyor, korkak bi yapıya sahip. Bunun yanında ileri zekalı bir genç olma adayı. 10 seans başka bir pedegogdan terapi aldık 2 yıl ama sonuç yok. Büyümeyi kesinlikle reddediyor, en büyük sorunumuz buydu........


EŞCİNSEL TERAPİ

Terapi ses kayıtları

Tanıtım ve fikir sunması açısından terapilerden alınan kesitleri burada yayınlıyoruz. Kayıtlar danışanların izinleri dahilinde yayınıp ve özel bilgiler sansürlenmektedir. Aşağıdaki bağlantılara tıklayıp terapilerimize konuk olabilirsiniz.

Eşcinsel Terapi Serisi - 1 - Eklenme tarihi: Haziran 2010  
Giriş ~ NLP ve kişisel gelişim ~ Sosyal fobi ~ Aileden ayrı evde yaşamak ~ Baba oğul ilişkisi, boyun eğme ve meydan okuma ~ Eşcinsellik ve baba ~ Babayı affetmek ~ Eşcinsellikle yüzleşmek, karar verip bir sonuca varmak ~ Fantezide ve gerçekte eşcinsel ilişki ~ Eşcinsel ilişkideki abi, baba, oğul rolleri

  

Eşcinsellerin kendilerini suçlu, huzursuz, yalnız, depresif, sıkıntılı ve gergin hissetmeleri sık rastlanan bir durumdur. Yani ruhuna ve benliğine aykırı olduğu halde eşcinsel eylemlerini sürdürmek zorunda kalmak veya dürtüyü kontrol edememek kişide ruhsal sıkıntı yaratabilir. Ayrıca eşcinsellik; özgür bir tercihin değil, genellikle çocuklukta yaşanan travmaların ve (anne-baba) ihmallerin bir sonucu gelişen bir durumdur. Bu açıdan baktığımızda da eşcinsellik ruhsal bir bozukluktur, bir cinsel eğilim bozukluğudur, bir cinsel kimlik bozukluğudur. Bu neden psikoloji biliminin eşcinsel yaşam tarzının ve toplumsal kimliğin sağlıklı olup olmadığını ayrıştırma, eşcinselliğin nedenini, yapısını ve tedavisini araştırmaya devam etme sorumluluğu vardır, olmalıdır, olacaktır. Bu bağlamda, kendi özgür seçimi ile eşcinsellikten kurtulmak isteyenlere tedavi imkanı sağlamamak, “bu tedavi edilebilen bir hastalık değildir” demek gerçekte eşcinselleri küçük düşüren ve ahlaki olmayan bir tutumdur.

* * * * *

Erkek eşcinselliğinin iyileştirme terapileri ile ilgili birçok başlığa forumumuzun Cinsellik bölümünden ulaşabilirsiniz.
Bu bölümde uygulanmış terapiler, danışanların kaleminden yaşanmışlıkların forumumuza yansıyan parçalarından alıntılar bulabilirsiniz.
Aşağıdaki alıntıların tümüne ulaşmak için Eşcinsel Terapi bölümünü ziyaret ediniz.

   


Psikolog Hüseyin Kaçın

sayaç