Gönderen Konu: BİRGÜN ZEKİ GENÇLERİN HEPSİ GALATASARAYLI OLACAK!!!  (Okunma sayısı 7041 defa)

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
BİRGÜN ZEKİ GENÇLERİN HEPSİ GALATASARAYLI OLACAK!!!
« : 22 Haziran 2009, 11:06:51 ös »
MATEMATİK BÖLÜMÜ

Bölümün amacı güçlü bir matematiksel alt yapı ile donanmış, uluslararası düzeyde bilimsel araştırmalar yapabilecek, kendine güvenen, yeni gelişmeleri takip edebilen, temel akademik matematiği ve matematiksel düşünceyi özümsemiş ve aldığı eğitimle gerek ülkemiz bilim hayatında gerekse toplum ve iş yaşamında saygın yerler edinecek ögrenciler yetiştirmektir.

Programdan mezun olacaklar diğer üniversitelerin Matematik Bölümlerinde veya ilgili olabilecek bir bölümde lisansüstü eğitim alarak akademik çalışma yapabilir, araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Ayrıca bankacılık, sigortacılık ve finans sektörlerinde; çesitli kuruluşların sistem analizi, bilgi-işlem ve Ar-Ge birimlerinde veya bilim, teknoloji, iş ve devletin ilgili alanlarında istihdam edilebilirler; Milli Eğitim Bakanlığının öngördüğü koşullarda orta eğitimde, özel lise ve dershanelerde öğretmen olarak çalışabilirler ve uzun vadede Üniversitemiz’in matematikçi ihtiyacını karşılayabilirler.

ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ

Endüstri Mühendisliği, üretkenliğin, verimliliğin, uyumluluğun ve kalitenin artırılması ve sistemlerin, ürünlerin ve hizmetlerin yaşam çevrimleri boyunca sürekli iyileştirilmesi amacını güden bir mühendislik dalıdır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler, planlamacı, tasarımcı, uygulamacı ve bütünleşik imalat ve servis sistemi yöneticisi olarak görev yapmaktadırlar.

Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, 21.yüzyılın Türkiye�sinde imalat ve hizmet sektörlerinde üst düzey görev alabilecek yetkin elemanlar yetiştirmeyi ilke edinmiştir. Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri, matematik ve temel mühendislik bilimlerinin yanında, yöneylem araştırması, simülasyon, yönetim felsefesi, insan kaynakları yönetimi, finans, yatırım planlama, üretim yönetimi ve kalite kontrol konularında bilgilendirilmektedir. Öğrencilerimiz, yaz aylarında Türkiye ve Fransa�da yaptıkları stajlarla kuramsal bilgilerini uygulamalarla pekiştirmek olanağına sahip olmaktadırlar. Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri, sürekli olarak iyileştirilen bilgisayar olanakları ile ulaşılan üst düzeyde bilgisayar bilgisi yanında, Fransızca ve ikinci yabancı dil olarak da İngilizce�yi iyi derecede konuşma ve yazma olma özelliklerine sahiptirler. Öğrencilerimiz, üniversitemizde kurulmuş olan UNESCO Kürsüsü bünyesindeki Bilgisayar Bütünleşik İmalat (CIM) Laboratuvarı ve temel mühendislik bilimleri konularındaki deneyleri gerçekleştirmek için fizik, elektronik ve kimya laboratuvarlarından da yararlanmaktadırlar.

BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü kuruluşundan bu yana Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi`nin önemli bir yapı taşını oluşturmaktadır. Bölümün amacı, bilgisayar alanında üstün yetenekli genç kadroların yetiştirilmesine olanak sağlayacak kuramsal ve uygulamaya yönelik araştırmaların yapıldığı sürekli yenilenen bir eğitim ve öğretimı ortamı oluşturmaktır.
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü`nde eğitim ve öğretim felsefesinin özü, gerekli kuramsal altyapıya sahip, alanında son teknolojilerden haberdar bilgisayar mühendisleri yetiştirmektir.

Bu nedenle, bilgisayar bilimlerinin teorik temel derslerinin yanı sıra piyasada çokca talep edilen uygulamalı dersleri kapsayan bölümün ders programı düzenli aralıklarla gözden geçirilerek, yenilikleri takip edecek şekilde geliştirilir. Türk öğretim üyeleri ile verimli bir işbirliği gerçekleştiren davetli yabancı öğretim üyelerinin düzenli devinimi bölümde yapıcı ve dinamik bir ortamı doğurmaktadır. Bölüm, gerek kadrosuyla gerek altyapısıyla, üniversitemizin diğer bölümlerinin bilgisayar derslerini karşılamaktadır.

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Ynt: BİRGÜN ZEKİ GENÇLERİN HEPSİ GALATASARAYLI OLACAK!!!
« Yanıtla #1 : 22 Haziran 2009, 11:10:18 ös »
SİYASET BİLİMİ

Siyaset Bilimi Bölümü, öncelikle günümüz dünyasında küreselleşmenin gereklerine uyum sağlayabilecek, uluslararası düzeyde kabul gören bir siyaset bilimi formasyonuna sahip nitelikli eleman ihtiyacına cevap vermeyi hedeflemektedir. Bu gereksinimin karşılanmasına yönelik olarak, eğitim dilinin Fransızca olduğu üniversitemizde bölümümüz İngilizce dersler de açmaktadır.
     Siyaset Bilimi programından mezun olacak öğrenciler, kamu sektörünün ve özel sektörün değişik alanlarında olduğu kadar, yüksek düzeyde nitelikli eleman istihdam etmek isteyen uluslararası kurum ve kuruluşlarda da çalışma olanağı bulabilirler.
Siyaset Bilimi bölümünün disiplinler arası yaklaşımı ve kazandırdığı çok boyutlu bilgi birikimi sayesinde, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, yerel yönetimlerin değişik birimleri, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, finans kurumları, bankalar ve medya gibi kamu kurumları ve özel kurumların yanı sıra mezunlarımız, ayrıca, uluslararası planda Birleşmiş Milletlere bağlı kuruluşlar ve özellikle Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi kurumları, uluslararası sivil toplum kuruluşlarında çalışabilir veya akademik kariyer yapabilirler.
     Ayrıca, başarılı olan öğrencilere, Sokrates değişim programları çerçevesinde, Avrupa ülkelerinde anlaşmalı olduğumuz seçkin eğitim kurumlarında bir ya da iki dönem boyunca öğrenim görme olanakları sağlanmaktadır.

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Haziran 2009, 11:12:37 ös »
ULUSLARARASI İLİŞKİLER

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde yer alan Uluslararası İlişkiler Bölümü, 1994 yılında öğretime başlamış ve ilk mezunlarını 1998 yılında vermiştir.

Başta Dışişleri Bakanlığı olmak üzere, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında, enformasyon ve iletişim kuruluşlarında, uluslararası faaliyet gösteren çeşitli sektörlerdeki kuruluşların ilgili birimlerinde, uluslararası şirketlerde ve akademik faaliyetlerde yer alacak öğrencilerin yetiştirilmesi doğrultusundabir öğretim programı öngörülmektedir.

Söz konusu amaçlar çerçevesinde hazırlanan öğretim programı, "Avrupa Birliği", "Küresel Gelişmeler/Bölgesel Etüdler" ve "Türk Dış Politikası" olmak üzere üç ana kategoride uzman yetiştirmeye yönelik olarak tasarlanmıştır. Bölümümüzdeki temel derslerin, Avrupa Birliği üyesi devletlerdeki üniversitelerin uluslararası ilişkiler bölümleri dersleriyle uyumlu olması, söz konusu devletlerle öğrenci değişim programlarının uygulanmasını olanaklı kılmaktadır.

Örnek Belgeler:

Fransızca Diploma Örneği EXCEL Dokümanı
Fransızca Nüfus Örneği EXCEL Dokümanı
Fransızca Vukuatlı Nüfus Örneği EXCEL Dokümanı

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Haziran 2009, 11:19:15 ös »
SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ

Bölümün amacı öncelikle sosyoloji disiplininin temel kavramlarını ve analitik araçlarını tanıtmak ve daha sonra özgül toplumsal süreçlerin incelenmesi yoluyla üçlü bir formasyon sağlamaktır: kuramsal, yöntembilimsel ve pratik.

* Kuramsal formasyon, sadece sosyoloji değil, sosyal bilimlerin diğer alanlarında da akademik düzeyde çalışmalar yürütmek isteyecek öğrencileri gerekli bilgi birikimi, yöntem ve tekniklerle donatacaktır.

* Yöntembilimsel formasyon, öğrencilerimize bilimsel araştırma yöntemlerinden yararlanılan farklı alanlarda (üniversiteler, kamusal ya da özel araştırma kuruluşları, sivil toplum kuruluşları) yer alma olanağı verecektir.

* Pratik formasyon, üniversite sonrası çalışma ve ilgi alanları ne olursa olsun öğrencilerimize toplumsal mekanizmaların işleyiş biçimi, farklı toplumsal aktörlerin davranışları ve zihniyetlerini anlayıp değerlendirmek için olduğu gibi, siyasal, toplumsal ve iktisadi yaşamın genel işleyişini kavramlaştırmak konusunda da gerekli zihinsel araçları ve kavramları sağlayacaktır.

Öğrenim dilinin Fransızca olması, bu dilin sosyal bilimler literatürü açısından zenginliklerini sunacağı gibi karşılaştırmalı bir perspektifi de mümkün kılarak eleştirel bir yaklaşımın oluşmasını kolaylaştıracaktır.

Derslerin paralelinde yürütülecek olan yöntem konferansları, araştırma, yazılı ve sözlü sunuş pratikleri yoluyla olduğu gibi, Türkiye ve dünyanın gündemindeki toplumsal olayların gözlemlenmesi ve tartışılması yoluyla da kuramsal bilginin hayata geçirilmesi amacına hizmet edecektir.

Üçüncü yılın sonunda kamusal ya da özel kuruluşlarda yapılacak olan stajlar, öğrencilerin araştırma konusundaki pratik deneyimleri edinmelerini sağlayacak zorunlu çalışmalar olacaktır.

Genel ilke olarak bir saha çalışması üzerine kurulacak bitirme tezi ise dört yıl boyunca edinilmiş kuramsal ve yöntembilimsel birikimin uygulanması anlamını taşımaktadır. Bitirme tezi, bir öğretim üyesinin gözetiminde gerçekleştirilecektir. Öğrenci drdüncü yılın sonunda bitirme tezini bir juri önünde başarıyla savunmak zorundadır.

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 22 Haziran 2009, 11:20:49 ös »
FELSEFE BÖLÜMÜ

1999-2000 yılında lisans düzeyinde öğretim vermeye başlayan Felsefe Bölümü, felsefi bilincin gelişim sürecine katkıda bulunma ve bu bilince dair yeni oluşumlar ortaya koyma amacını taşımaktadır. Program iki ana hedef doğrultusunda hazırlanmıştır. Bu hedeflerden biri felsefe tarihine ayrılmış dersler yoluyla evrensel felsefi mirası yeni nesillere ulaştırmak; diğeri ise öğrencileri, gelişimi ve yönelimleriyle tanıştırmaktır.

Dersler, felsefe öğreniminin gerekli kıldığı; sorunsal oluşturma, eleştirel yaklaşım, kanıtlama, tanıtlama, araştırma ve açıklama gibi kazanımları dikkate alacak şekilde planlanmıştır. Öğrenciler, derse katılma, sözlü ve yazılı ödevler hazırlama, kütüphanede zaraştırmalar yapma yönünde teşvik edilirler. Ayrıca, klasik felsefe metinlerine erişim imkanı sağlaması açısından öğrencilere Fransızca ve Türkçe dışında, Latince, Eski Yunanca ve Osmanlıca dillerini öğrenme olanağı da tanınmaktadır.

Bölümümüzde bu yönde yetiştirilen öğrenciler, eğitim alanında, araştırma birimlerinde ve yaratıcılık gerektiren farklı alanlarda çalışma imkanına sahip olacaklardır.

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Haziran 2009, 11:22:01 ös »
İLETİŞİM FAKÜLTESİ

Fakültemiz Hakkında

İletişimin gün geçtikçe toplumların gündemini daha çok belirlediği günümüzde bu alanda çalışacak nitelikli ve donanımlı genç iletişimcileri yetiştirmekle görevli iletişim fakültelerinin sorumluluğu daha da ağırlaşmaktadır.
1994’te kurulduğundan bu yana bu sorumluluğun bilinciyle hareket eden Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi, ülkemizde yükseköğretim düzeyinde iletişim eğitimi veren seçkin kurumlar arasında yerini almıştır.

Eğitim Sistemimiz ve Amaçlarımız

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin yalnızca donanımlı birer medya uygulamacıları olarak değil, aynı zamanda sağlam bir sosyal bilimler eğitimi almış iletişimciler olarak yetişmesini amaçlamaktadır. Bu nedenle, 1. ve 2. sınıf ders programlarında ağırlıklı olarak, öğrencilerimizin ‘Sosyal Bilimlere Hazırlık’ sınıflarında tanıştıkları kavram ve yaklaşımları çeşitli sosyal bilimlerin penceresinden daha derinlemesine inceleyebilmelerine olanak sağlayan dersler yeralmaktadır. 3. sınıftan itibaren ise, öğrencilerimizin ileride çalışmayı düşündükleri mesleki alanlarda kendilerine gerekli olacak uygulama becerilerini geliştirmelerini sağlayacak dersler üzerinde yoğunlaşılmaktadır. Bu arada öğrencilerimizi farklılaşan uzmanlaşma beklentilerini karşılamak amacıyla açılan çeşitli seçimlik dersler de alabilmektedir.

Modüler Yapı

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin kendi potansiyellerini ve yeteneklerini keşfetmelerine yardımcı olmayı hedefler. Bu hedefe uygun olarak geliştirilen modüler sistemimiz mesleki farklılaşmaya olanak tanıyan bir nitelik göstermektedir. Öğrencilerimiz 3. yılın başında, ‘Gazetecilik ve İnternet Yayıncılığı’; ‘Radyo, Televizyon ve Sinema’ ve ‘Halkla İlişkiler, Tanıtım ve Reklamcılık’ olarak adlandırdığımız modüllerden (uzmanlaşma programlarından) birini seçerek mesleki çizgilerini belirlemektedirler.

Danışmanlık Sistemi

Öğrencilerimizin gerek modül seçimlerini yaparken, gerekse öğrenim sürecinde karşılaşabilecekleri her türlü sorunlarını çözmek için onlara yol gösterecek bir danışmanlık sistemi işler hale getirilmiştir. Bu sayede hem öğrencilerimizin doğru kararlar almaları konusunda onlara yardımda bulunulması, hem de danışmanlarımız kanalıyla öğrencilerimizin sorunlarının ve ihtiyaçlarının yakından takip edilebilmesi mümkün olmaktadır.

Fakülte Birimlerimiz

İletişim Fakültesi’nde, öğrencilerin farklı medya alanlarına ilişkin uygulamalı çalışmalarını yürüttükleri üç temel birim bulunmaktadır.

Masaüstü Yayıncılık Birimi

Modül tercihlerini ‘Gazetecilik ve İnternet Yayıncılığı’, ‘Halkla İlişkiler, Tanıtım ve Reklamcılık’ modüllerinden yana kullanan öğrenciler masaüstü yayıncılığı İnan Kıraç Masaüstü Yayıncılık Birimi’nde öğrenmektedirler.
Öğretim üyelerinin rehberliğinde reklam, halkla ilişkiler ve yayın dünyasını ilgilendiren ürünlerin tasarımlarını burada yapan öğrenciler, ayrıca web sayfası tasarımı ve internet gazeteciliği konularındaki temel dersleri de bu birimde alırlar. İnan Kıraç Masaüstü Yayıncılık Birimi yalnızca İletişim Fakültesi’ne değil, üniversitemizin diğer bölümlerine de hizmet vermekte ve kuruma ait her türlü gazete, dergi, broşür, kitap, afiş tasarımları da burada yapılmaktadır.

Detay (http://detay.gsu.edu.tr)

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin süreli öğrenci yayını Detay, 2004 yılında yayın hayatındaki altıncı yaşını doldurdu. Bu süre zarfında, Detay’a hayat veren öğrencilerin isimleri değişti, ama haberlerin toplanmasından sayfa düzeninin yapılmasına kadar bütün aşamalarda geçmiş ve bugünkü kadrolarının gösterdiği özveri, azim ve Detay’ı bir öğrenci uygulama gazetesinin ötesine taşıyan titizlik hiç değişmedi. Yayın hayatına başladığı ilk günden itibaren, her yıl Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’nda ödüller kazanan Detay’a on-line olarak internet ortamında da ulaşılabilmektedir.

Radyo, Televizyon Stüdyoları ve Kurgu Sistemleri

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Birimi, öğrencilerin kamera arkasını tanımalarını, görsel-işitsel medyada yapım sürecinin tüm aşamalarını görmelerini ve bu alanlarda uygulama yapabilmelerini sağlayacak önemli bir teknik donanımı bünyesinde barındırmaktadır. Belli programlar çerçevesinde öğrencilerin kendilerine ait projelerini gerçekleştirebilmeleri için öğretim üyelerinin rehberliğinde yaptıkları çalışmalar onları hem piyasa koşullarına daha donanımlı olarak hazırlamakta, hem de bir ürün ortaya koymanın büyüsünü tatmalarını sağlamaktadır.