Gönderen Konu: EŞCİNSELLİKTEN KURTULMAK: ISLAK RÜYA/BENİMDE ARTIK BİR SEVGİLİM VAR  (Okunma sayısı 4819 defa)

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Güzel günlere…
Eğer bir eksikliğimizden dolayı insanlardan farklılaşmış hissediyorsak kendimizi, bizi anlamayan, farkedemeyen ya da farklılığımız hakkında herhangi bir fikre sahip olmayan veyahut yanlış fikirler edinmiş insanlara karşı ağır bir sorumluluk yükleriz. Diyelim ki bu insanlar dindarsa ve anlamamışsa durumumuzu dini anlamda yeterli bir olgunlukta değildir bizim için... Eğer milliyetçi, vatansever bir insan olduğunu iddia ediyorsa ve anlamamışsa durumumuzu yine ne kadar konuşursa konuşsun vatansever bir insan değildir; çünkü bizi anlamamıştır, sevememiştir. Ve ya çok yakın olduğumuz bir arkadaşımız, durumumuz hakkında hiç bir şey bilmiyor ya da tamamen yanlış fikirler içindeyse aslında o kişi ne yaparsa yapsın çok da yakın bir arkadaşımız değildir bizim için. Böylelikle insanlardan kopuyoruz, arkadaşlıklarına yeterince değer vermediğimiz gibi kendimizi de gerçek anlamda bir arkadaşlık duygusuna kapatıyoruz. Anlaşılmak kaygısı içinde bulunmamız normaldir. Her insan anlaşılmayı istediği gibi bir de kolay kolay anlatılmayacak bir sıkıntı içindeyse anlaşılmak isteği de bir o kadar artıyor sanki. Ancak bu bizim insanları bilmediği bir şeyden dolayı yargılamamızı gerektirmiyor. Yakın bir zamanda tanıştığım bir işitme engelli ile konuşuyordum. "Bizi anlayın" diyordu. Sonra ardarda sıralıyordu cümlelerini:"Iki insan konuşurken ben onları duyamıyorum. Benimle bir kaç defa ilgileniyorlar sonra önemsemeden konuşmaya devam ediyorlar. Gülüyorlar konuşuyorlar ve ben onları anlayamadığım için bana mi gülüyorlar diye düşünüyorum. Bir Arapla konuşabilmek, Kuran'i anlamak için Arapça öğreniyorsunuz da neden bizi anlamak için işaret dili öğrenmiyorsunuz, bizi de anlamanız gerekmez mi? Kendinizi geliştirmek, yabancılarla anlaşabilmek için Ingılzce öğreniyorsunuz neden işaret dili öğrenmiyorsunuz?" Konuşması çok anlaşılmasa da derdini anlatabiliyordu. Öğrendiğim kadarıyla eğitim almış dudak okumayı biliyordu. Sosyal hayatta yaşadığı zorluklardan doğan yakınmaları vardı. O gün o amca öyle dertli konuşuyordu ki gözlerim doluyordu. Anlaşılmak kaygısı, bir bakıma insanın varlığına duyulan saygının talep edilmesi aslında... Belki böyle bir saygıyi talep ediyoruz insanlardan.
Şimdi bu yazımı sırf aynı durumda olduğum insanların faydalanması, bir umut ışığının peşine düşebilmesi adına yazıyorum. Değişimin mümkün olduğunu, inanınca, acılara göğüs gerip savaşınca bir şeylerin değiştiğini görebilmeleri adına yazıyorum. Hem belki bir önceki yazımda kaldığım aşamadan sonra neler oldu diye merak ediliyordur diye yazıyorum. Ancak öncesinde değinmek istediğim şeyler var. Çocukluğumda geliştirdiğim yanlış davranış kalıplarımın bir değerlendirmesi ve durumumuzun sebepleri üzerine bir sorgulama diyebiliriz.
Çocukluğuma dair çok şey hatırladığımı söyleyemem. Mesela sünnet olduğum zamanı hatırlamıyorum ama sünnetten sonra yara iyileşene kadar kısa bir dönem etek giydirilirdi çocuklara, işte benim o etek giyme dönemim o kadar uzamış ki ben sünnetime dair hiç bir şey hatırlamazken eteğime dair çok şey hatırlıyorum. Eteğim diyorum çünkü bana ait bir eteğim vardı. Evin içinde, çevresinde onunla dolaştığımı hatırlıyorum. Onun dışında nevresimleri alıp etek gibi elbise gibi kullanarak oyunlar oynardım kendi kendime. Bunları bilinçsizce yapıyordum. Eşarp takıyordum bazen. Ya da başıma doladığım herhangi bir bez parçasını saçlarım olarak kullanıyordum. Kadınsı konuşmalarım, hareketlerim vardı. Şortumu kısa giyip ucunu katlayarak daha da kısa yapardım. Aynı şekilde tişörtümü de yapardım yani kollarımı açardım hatta bazen göbeğimi de açardım. Ayak ayak üstüne atar kız gibi laflar ederdim. Ben bu durumları isteyince geliştirme olanağına sahiptim yani iyice kız gibi yapabilirdim kendimi yeri geldiği zaman. Ama en başında ben herhangi bir sebepten dolayı böyle bir şey yapmıyordum. Niye yaptığımı ben de bilmiyordum. Hoşuma da gidiyordu. Hatta üzülüyordum biri bir şey dediği zaman, kahroluyordum. Ve hatta abimin aşırı alayları, beni diğer erkeklerin yanında rezil etmeleri benim için ölüm demekti. Şu da bir gerçek ki abim beni genelde aşağılardı zaten. Yani kız gibi olduğum için değil; o sinirli, kendini beğenmiş bir tip olduğu için beni ezerek kendini ön plana çıkarıyordu belki. Tam olarak bu olayların ne zaman başladığına dair bir fikrim yok. Mesela en net hatırladığım ilkokula başladığım hafta üzerimdeki bir elbiseden dolayı abim beni aşağılamıştı. Aslında o gün aşağılanma sebebim kız gibi olmam değildi, maddi imkansızlıklardan dolayı eksik ya da yanlış giyinmiştim; öyle sokağa çıkılmaması gerekiyormuş. O zaman çok üzüldüğümü hatırlıyorum. Bu kız gibi olma anlarım genelde oyun içinde ve yalnız kaldığım zamanlarda olurdu. Bu hallerimi yaşadığım yaşların tam olarak ne zaman olduğunu hatırlayamasam da ilkokul dönemimden biraz önce var olduğuna dair anılar beliriyor zihnimde. Okula başladığım ilk hafta annem bizimle değildi. Halamlarda kalıyorduk. Halamlarda kalırken bu oyunları oynadığımı çok iyi hatırlıyorum. Bunun dışında kardeşimin beşikte olduğu bir zaman (benim kardeşimle aramda yaklaşık üç yaştan fazla bir yaş farkı var) bir akraba ile cinsi bir şeyler yaşadığımı hatırlıyorum. Ben burada beş altı yaşlarında olabilirim. Çok küçük belli belirsiz bir şey aslında bu, belki başka şeylerle karıştırıyor olabilirim. Kavga anlarına da değinmek istiyorum. Benim kendimi en zayıf hissettiğim anların başında gelir.. Elim ayağım birbirine dolaşır dilim tutulur... Genelde ezilirdim bu anlarda. Sonra kendi içimde günlerce kahrolur, utanirdim... Onun dışında bedensel güç oyunları beni çok zorlardi. Özelikle ani vurmalı kırmalı olunca çok tedirgin olurdum. Güreş gibi bir şeyse cinsel zevk duyardım. Sporda özelikle futbolda neredeyse yanlış koştuğumu düşünürdüm. Arkadaşların top oynarken birbirine bağırması eksik olmazdı. Aynı şekilde bana bağırınca birileri oyun içinde, kaldıramazdim. Onun için zamanla futbolu bıraktım bir daha hiç yanaşmadım. Ve futbol oynayan insanlara da önyargılar duymaya başladım. Bunların dışında düğünlerde oynamak meselesi var. Ortadaki erkeği hep kıskanırdim. Kesinlikle ortayı bırak kenarda bile duramam düğünlerde. Oyuna çıkarsam herkes beni seyredecek de ters bir hareket yapacakmisim gibi gelir. Erkek arkadaş gruplarında özelikle konuşmamın vurguşundan tonlanmasından korkardım. Ve konuştuğum içeriğin saçma bulunacağından.

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Ynt: EŞCİNSELLİKTEN KURTULMAK : BENİMDE ARTIK BİR SEVGİLİM VAR
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2014, 11:38:44 öö »
Kız gibisin lafından nefret ediyordum. “Lan kız” diye hitap ederdi bir şerefsiz bana, ben de ona bağırıp küfür ederdim, laf söylerdim ama baş edemezdim onun lafları ile. Daha da rezil olurdum. Bazen nonoş diyenler de oldu. Kendimce ispat etmeye çalıştım öyle olmadığımı... İlkokulda geri zekalı bir kız vardı, ismimin sonuna -oş takısı koyup ...oşum diye hitap ederdi bana. Çok ağır gelirdi o kızla tartışırdım. Sınıfta az çok hissediyordum arkamdan bazen kız gibi bu çocuk denildiğini. Ama bu çok sınırlıydı çünkü sonradan çok ağır başlı olduğum söyleniyordu.
Ben bu kız gibi olma işini bilinçsiz yapıyordum. Yanlış olduğunu anladığım zaman içime kapandım, artık konuşmamaya başladım. O zaman kızların yanında daha çok öyle davranıyordum. Erkeklerin yanında ise onları aşağılamak onlardan farklı olduğumu belli etmek için yapıyordum sanki. Beni bu durumdan dolayı eleştirdikleri zaman da çok kırılır onlara tepki gösterirdim. Ama ben gerçekten isteyerek yapmıyordum. Tepkilerim bile onlarınki gibi değildi ki bazen kızınca bile aşağılanıp dalga geçilirdim. Küfürlerim onlarınki gibi değildi. Sadece şunu farkettim: Ben kız gibi olayım derdine düşüp kız gibi davranmıyordum ama ne kadar bu kız gibi olan davranışlara yoğunlaşırsam o kadar kız gibi oluyordum. Çok şükür şimdi bunların hiç birisinden eser yok aksine çok ağır başlı beyefendi biri olarak bilinir ve övülürüm. Beş kardeşin içinde dördüncü çocuktum. Benden büyük olarak sırayla bir abim bir ablam ve yine en büyüğümüz olan abim vardı. En büyüğümüze dair çok anım yok. Benim oyunlar oynadığım beraber en çok vakit geçirdiğim benden yaklaşık üç yaş büyük abim ve benden yaklaşık dört beş yaş büyük ablam. Hatta en çok vakit geçirdiğim ve yakın olduğum kişi ablamdı. O kadar yakın hissedeceğim kimse yoktu. Ama ablamla aram çok iyiydi. Onunla oyunlar oynardık. Kız arkadaşlarının arasına alırdı beni. Daha doğrusu ben hevesli olunca o da mecburen beni de oynatırdı. Bir de benim çocukken en çok gezdiğim takıldığım kişi, mahalleden evimize çok yakın oturan uzaktan bir akraba kızı vardı. Bu kızla aynı sınıftaydım ve okul dışında da günümün çoğu onunla geçerdi. Hem kız oyunları hem erkek oyunları oynardık. Onun kız arkadaşları ile de oynardım. Hep abimler uyarıyordu kızlarla oynama diye. Bazen bastırıyordum kendimi ama gizli gizli de olsa yine de oynuyordum. Hatta bir gün o kızla birbirimize cinsel organlarımızı gösterdiğimizi bile hatırlıyorum. Çok yakındık çok fazla zaman geçiriyorduk. En iyi en yakın arkadaşım gibiydi ama en büyük düşmanım gibiydi aynı zamanda. Çok fazla kavga ederdik. Neredeyse her akşam kavga ederek ayrılırdık. Bir gün onunla cinsel konular konuşurken aslında onunla cinsel bir şeyler yaşamak için konuyu o taraflara çektiğimi hatırlıyorum. Hatta hiç unutmuyorum ona filmlerdeki külotlu erkeklerin “şeylerinden” bahsediyordum. Ama o konuyu değiştirmişti. İşte eşcinsel eğilimlerin bendeki sebeplerine sonuçlarına dair tam bir şey söylemek mümkün olmuyor, ben ona bir şeyler yaşamak için yaklaştıysam yaklaşım tarzım neden külotlu erkekler oluyor. Çünkü ne zaman olduğunu hatırlayamıyorum ama külotlu erkekler ilgimi çekerdi filmlerde. Bunun dışında biz beş kardeşiz ve aynı ananın babanın çocukları olarak dünyaya geldik. Niye onlarda herhangi bir sorun olmadı da ben de böyle bir sorun çıktı diye düşünmeden edemiyorum. Tamam belki sorunları belli derecede vardır diyelim ama benim işgüzarlığım ve şehvetim benim sorunlarımın daha da artmasına sebep olmuş olabilir. Ama diğer kardeşlere göre bunu övünmek amacı ile söylemiyorum daha zeki, ince ruhlu, ince düşünen, sanat yönü entel fikirleri bulunan biriyim. Diğerlerinin ömründe hiç aklına gelmeyecek düşüncelere sahibim ve bu düşünceleri işleyip fikirler üretiyorum. Mesela onlara göre resimde, müzikte, edebiyatta onların tahmin bile edemeyeceği bir seviyede düşünüşe sahibim. Sonra bedenime bakıyorum, ellerim parmaklarım onlara göre çok narin duruyor. Belki ben ömrüm boyunca hiç yoğun olarak bedensel işlere girişmediğim için kaslarım gelişmemiştir. Haa bir de şunu keşfettim: bizdeki özgüven meselesi o kadar ciddi ki bazen varlığımızı, insanlığımızı sorguluyoruz, kendimizi diğer insanlardan ayrıştırıyoruz. Bazen sırf eşcinsel olduğum için yüzüm bu kadar saf salak görünüyor diye şüphe ederdim. Buna benzer çok fazla şüpheye düşmüşümdür. Galiba yukarda yazdığım sogulamalar da bu durumumuzla ilişkili. Şimdi gelişmelerden biraz bahsetmek istiyorum.
Aradan aylar geçti... En son dördüncü terapi için yarıyıl tatilinde İstanbul'a gitmiştim. O tarihten sonra maddi manevi imkansızlıklarimdan dolayı gidemedim. Bugünlerde düşündüğüm en önemli durumlardan biri, benim terapilere yeterli sıklıkta gidemeyişimin süreci biraz yavaşlatması. Yaklaşık bir sene gibi bir süre içinde farklı aralıklarla sadece dört terapiye gidebildim. Şimdi okul bitti yaz tatiline girdik ancak bu süreçte de geldiğim nokta için ne kadar şükretsem az. Tabi bazı zamanlar yıkıldım ancak öyle hikmetli bir yoldayim ki her yıkımın sonunda çok büyük ataklar gelişti. Size bu yıkım anlarımdan birinde çok samimi olduğum o arkadaşa yazdığım mesajı aynen kopya ediyorum:
Hayallerimiin hiçbirinin mümkün olamayacağı inancıyla yaklaşan geleceği beklerken savaşmaya devam etmenin verdiği ağırlık, boşluk hissi; anlatılmamış, anlaşılmamış bütün iç yanginlari ile patlayan bir volkan halini alıyor. Meselenin sadece cinsellikle alakalı olmadığnı şimdi öyle ağır bir şekilde anlamaya başladım ki.... çok yoruyor, çok çok ağır geliyor, gücüm tükendi yine. Ben erkekliği bilmiyorum. Bu yetersizliğimi yüzüme çarpıyor yaşadıklarım. Kızmayı, tepkimi ortaya koymayı bilmiyorum. Kıskançlığın kurbanı olmama rağmen onda bunu yeterince yansıtamıyorum. Yansıtamayınca sorgulanıyorum. Ne yapsam bir yerlerden yakalanıyorum. Ben erkekliği bilmiyorum. Benden beklenilen patlamalari yapamıyorum. Insan ne kadar kıskanıyorsa o kadar çok seviyor inancı taşıyan bir insanın karşısında düştüğüm durum... bir şeyler için tepki gösterirken bile ben kendi yetersizligimi, tepkimin yetersiz olduğunu hissediyorum. Kahroluyorum... Erkek bedenimin içinde kız çocuğu gibi hassas, kırılgan olmak böyle küçücük meselelerle uğraşmak beni yerden yere vuruyor. Artık gücüm kalmadı... Ailem bir tarafta o kız bir tarafta, hislerim bir tarafta, dinim, aklım, inancım, Allah bir tarafta ve ben, benim bile çözemediğim ben, bir tarafta, hepsine karşı duruyorum. Yapamıyorum artık yapamıyorum.... gücüm yok kimseye anlatacak, gidecek halim yok... sen varsın, çok yoruyorum biliyorum, ama yüzüm yok... ben niye bu haldeyim diye isyan mi edeyim?. sabrim yok... bastırdığım duygular da zorluyor sorgulatıyor bana beni, ama yüzüm yok. Artık günaha girmek de ağır, bunları istesem de çünkü yüzüm yok. Ben kaldıramıyorum artık. Her şey üstüme geliyor... mesele oysa yanımda hayvan da olsa o işi yaparım ama ben erkekliğimi hissetmiyorum, sergileyemiyorum... içimde fırtınalar kopuyor dışarda rol yapmak çok zor. Ben yetersiz kalıyorum, hissediyorum. Erkekliğim bir kız çocuğu gibi saf... olmuyor. Şimdi yine sabah olmasın benim için diyorum. Isyanım derdimden küçük diyesim var. Yoruldum, kime gideyim, ne diyeyim... kime niye diyeyim, hem ne diyeyim onu da bilmiyorum. ortada ben yok... affet. Affet Allah'im, ne namaz ne teşekkür ne de tefekkur; zevk yok... her tarafım kanıyor. Kişiliksizim... ne kaçmaya cesaretim var elimden gelmez, ne kalmaya gücüm var inancım yetmez. şimdi ölmek öyle güzel olacak ki. ben bile utanıyorum bunları söylemeye ama bu kadar acı başka türlü son bulmaz, işin içinden çıkarmaz. Acılar beni yaksin, sevdiğim annemi, ailemi, beni sevenleri yakmasin... bunu istiyorum ama ben yapamıyorum. Sevdiklerim ölümüm için dua etsin... bir hastalık, ani bir kaza bu imtihandaki herkes için hayırlı olacak... isyan ettim, ediyorum... bu nasıl bir imtihandır, ne yaşanır ne anlatılır... yorgunum sadece yorgun... ben erkek ya da insan değil, yorgunum şimdi, bütün rolleri bıraktım... Ne olur dua et artık ölümüm için... senin en yakın dostun gitsin, öyle kalsin gitsin... kirlenmesin artık isyandan, tuğyandan... yandım, artık hastalık soğutsun, dindirsin bitirsin her şeyi... Sana yazdım yarım yamalak utana sıkıla... çünkü bir tek sen biliyorsun gerçek benin ne mal olduğunu. Kimse bilmiyor, kimse anlamıyor umurumda da değil artık ben anlasaydim keşke... gözüm görmüyor hiç bir şeyi... Sen de sorgula beni, bütün şüphelerinden arın... sana da layık olamadım. Bu kadar sıkıntı sana da çok... varlığım boş... affet Allah ım affet... ben istemedim... işte böyle… bunu yazdığım zaman daha yolun çok başındaydım ve pek bir şeyin farkında değildim. Kız arkadaşım çok kıskanç ve şüpheciydi haklı olarak. Çünkü bir insanla ilişkiye başlamış ve onu ilgisiz buluyordu. O sıralar ben de heyecanlı çekingen ve ne yapacağımı bilmez bir haldeydim tabi onun da dindar bir görüşe sahip olmasından dolayı çekingenliğim vardı. Kız arkadaşım beni sorgulayınca çaresiz kaldığımı hissettim. O gün yıkıldım ve ağlaya ağlaya zorla uyuyup yeni bir sabaha uyandım. onun bütün sorgulamaları ve bende yaptığı yıkımları düşündüm ve ona göre adımlar atmaya başladım. o günden sonra da çok şükür böyle ciddi bir aksaklık yaşamadım.
En son yazıda bahsettiğim gibi artık bir kız arkadaşım var. Onun yanında rahat olamadığımi söylüyordum. Onu tanıdıkça az çok beraber vakit geçirdikçe birbirimize ne kadar çok benzediğimizi anladım. Bugünlerde konuşma imkanımız olmasa da uzun uzun mesajlaşıyoruz. Hatta telefonuma çok bakmaktan gözüm başım ağrıyacak kadar çok mesajlaşıyoruz. Evet başta çok zorlandım buluşmaya, görüşmeye ama hiç bir zaman kaçmadım; hep üstüne gittim ve artık bu görüşmelerden her anlamda zevk almaya başladım. Yaz tatiline gireceğimiz için okulun son haftalarında sık görüşmeye ve uzunca vakit geçirmeye başladık. Eskiden daha doğrusu ilk zamanlar görüşmelerimiz çok az ve kısa olmasına rağmen çok geriliyordum ve o kadar da hoşuma gitmiyordu bu iş. Bu son görüşmelerimiz de ise her açıdan çok daha rahat ve istekliydim. Yaklaşık sekiz aydır beraberiz ve onu her geçen gün sahiplenmeye başladım. Mesela ilk zamanlar çok kıskanmıyordum onu ya da ona bir şey olacak diye endişe etmiyordum. Şimdi kıskanıyorum onu ve evine gidene kadar dışarda ise meraklanıyorum kaygılanıyorum. Bu kıskançlık yine istediğim seviyede değil. Çünkü o çok sevdiğim erkek arkadaşımda hissettiğim kıskançlık kadar değil. Gerçi onda hissettiğim kıskançlık da sağlıklı bir kıskançlık değil. Hem de hiç sağlıklı değil, beni bu borderline çerçevede en çok zorlayan durumlardan biri bu kıskançlık meselesi. Bu mesele de eskiden olduğu gibi beni alt üst edip günler süren ağlama ve düşünce nöbetlerine düşürecek kadar değil. Birkaç saatlik yoğun sinir ve gerginlik şeklinde geçiyor. Her neyse, kız arkadaşımla olan ilişkim yani yakınlığım arttıkça da mucize gibi gelen hissedişler yaşadım. Bir gün kütüphanede ders çalışırken ondan bir mesaj geldi. Mesajlaşmamızın içeriğini şimdi çok hatırlayamıyorum ancak o gün çok kısa bir cilveleşme ortamına sürükledim konuşmayı. Ona bunları yazarken çok farklı duygular hissettim ve hareketlenme olduğunu gördüm kendimde. Çok şaşırdım ve o an hissettiğim duygularımın peşinden sonrasında da gidince gördüm ki yine aynı güzel duyguları hissediyorum ve hareketlenme yaşıyorum. Bunun dışında onunla beraber bir kafede otururken fotoğraf çekmek istedik. Özçekim yapmak istedik ama beceremedik bir türlü. Ama beceremeyişimiz benim onun yanında omuz omuza daha uzun süre kalmama neden oldu. Fotoğraf işi bittiğinde gayet doğal samimi çekişmelerimize de başlamış olduk. Yani öyle espri yapıp duruyorduk ve gülüyorduk. Bütün bunlar olurken ona çok yakın olduğum o anda ben yine çok taze duygular içindeydim ve onun yanından ayrılıp yerime oturmam gerekirken oturmuyordum. Yine ara ara hareketlenmelerle birlikte ona sarılmak daha da yakın olmak isteği duyuyordum. Ama tabi ki böyle bir şey olmadı ve onun izin vermeyeceğine emin olduğum gibi benim de onu öyle bir hale düşürme gibi bir niyetim yoktu. Nikahsız böyle bir ilişkinin yanlışlığını bilsem de onun inşallah tertemiz kalması için elimden geleni yapacağım. Hatta o gün çok olmasa da zevk suyu denilen o suyun geldiğini gördüm. Ama bu zevke hiç alışkın olmadığımdan olsa gerek normalde olandan çok azdı. Şimdi aklıma geldi, çok şükür ben bu heteroseksüel ilişkiyi artık az çok istiyorum. Eski düşünce sistemimdeki gibi tiksinç ya da sıfır zevksiz gelmiyor. Çırılçıplak bir kadın vücudu görsem içimde bir şeyler kopuyor, istiyor gibiyim ancak öyle karşıkonulmaz bir halde değil. Bu işin zemininde duygusal yakınlaşma olmadan cinsel durumlar tecrübe edilemiyor. Çünkü ben kız arkadaşıma çok yakınım, en yakın arkadaşlarımdan biri gibi oldu, onu bedeniyle sesiyle ruhuyla herşeyi ile benimsiyorum, bana uzak bir figür değil. Belki hiç tanımadığım biri olsa bu kadar güzel şeyler hissetmezdim. Aslında normal olan da bu değil mi sağlıklı bir cinsel ve duygusal yaşam için? Öte yandan bedensel bir yakınlaşma ve dokunma olmazsa çok etkili olacağını düşünmüyorum şimdilik. Bunu kız arkadaşımla olan yakınlaşma anıma bağlıyorum çünkü vücudumun ona değmesi beni harekete geçiren asıl noktaydı belki de.. Ama ilerde hiç dokunup yakınlaşamadan da cinsel istek duyacağıma inanıyorum. Bu noktada merak ettiğim, kaygılandığım bir durum daha var. Tam bir zevk hissedemeyecek ve bu ilişkiden tam bir doyuma ulaşamayacakmışım gibi geliyor ve evliliğime mutlu huzurlu bir şekilde devam etme noktasında sıkıntı yaşayacakmışım gibi geliyordu. Bu konuyu şu an evli olan geçmişte bu terapilere devam etmiş bir ağabeyle konuştum. Onun verdiği örnek çok işime yaradı. Onun ifadelerini tam hatırlamasam da işin özünü anlatayım. Benim bunca yıllık homoseksüel temelli cinsel dünyamı bir elma olarak düşünelim. Ben bu zamana kadar sürekli elma yedim. Başka bir bir meyvenin tadını bilmiyordum. Hem başka meyvelerin varlığı dahi benim için bir anlam ifade etmiyordu. Çünkü kafamda onlara dair bir şema ya da tat yoktu. Bütün bu süreç bir yana artık başka bir meyve yemeye karar verdim. Bu meyvenin tadına rengine kokusuna dair sahip olmadığım bilgileri duyarak ve biraz da olsa yaşayarak öğrenmeye çalışıyorum. Bu meyve armut olsun. Ben bu zamana kadar hiç armut yemedim ki ona dair bir fikrim olsun. Fikir yürütsem bile ancak elmadan yola çıkıp bir şeyler söyleyebilirim ama ne derece doğru olur? Çünkü armut bambaşka bir meyve. Haa ben sürekli elma yeyip bir anda armut yemeye kalkışırsam tadını beğenmeyip armuttan uzaklaşabilirim. Bunun için de armudun tadına bakmadan evvel kendimi ona alıştırmalı, armudu sevmeye bakmalıyım. Bir gün onun tadına baktığımda anlayacağım inşallah. Yani herhangi bir yakınlık kurmadan bir temel oluşturmadan bir kadınla ilişkiye girmek acı gelebilir. Belki de gelmez ama ben güvenmiyorum, ters tepme ihtimali yüksek. Evet, bu örnek benim çok işime yaradı ve bana ciddi anlamda güven verdi. İnanmayan ya da hoşuna gitmeyen olabilir.
Sosyal fobik yapım hala devam ediyor ancak burda da değişimin mümkün olduğunu gördüm kesin bir şekilde. Biraz destek eğitimi aldıktan sonra bunun üzerine gitmeye karar verdim. İnsanlar sesimin gerçekten güzel olduğunu söylüyorlar ve hayatımda en çok zevk aldığım işlerden biri de bu olduğu için üzerine gideceğim. En son yazıda sunuculuk ve şiir okuma görevim olduğunu yazmıştım. Bunu sağ salim atlattım. O gün çok güzel giyindim, insanlar görür görmez hayranlıklarını dile getirdiler ve hal böyle olunca özgüvenim arttı. Programın başlamasına dakikalar kala öyle heyecanlıydım ki kasılmalar, boğazımın kuruması, karın ağrısı, titreme gibi şeyler hissediyordum. “Amaaaan ne olursa olsun utanmıyorum” deyip programa dakikalar kala olur olmaz şeyler yaptım rahatlamak için. Hocama ve arkadaşlarıma taklit yaptım, mikrofonu elime alıp şarkı söyledim, sonra seyirciler içerde biz dışarda beklerken arkadaşlarla saçma sapan hoplayıp zıpladım. En son artık sahnedeydim. İlk anlarda nefesim kesilecek, ortada kalacağım diye korktum çünkü boğazım kurudu ve kasılmalar arttı. “Sakin ol artık dönüş yok”, “ne var sanki sen en iyisisin” gibi telkinlerle takılmadan gittim. Sonunda öyle rahattım ki o an bana sahnede ne söyleseler yapabilirdim. Taklit de yapardım en berbat sanat müziği, en acıklı türkü, en uzun şiir artık her ne olursa rahatça yapabilirdim. O gün programdan sonra aldığım tebrikler, konuşmalar hepsi daha da iyi hissetmeme sebep oldu. Bütün bedenimle, sesimle gurur duyuyordum. Varlığımla övünüyordum içten içe. Bu hislerim günlerce devam etti. Toplum önünde yapamayacağım ne varsa o günlerde rahatça yapabileceğime inanıyordum ki yapardım da zaten. Hem biraz kafa dağıtmak hem de özgüvenimin yerine gelmesi için gelecek yıl sesimi geliştirmek adına bir kursa gitmeyi düşünüyorum.
Size insanın iradesinin nelere kadir olduğunu anlatmak adına bu süreçte başımdan geçen bir olayı da anlatayım. Geçen birkaç hafta öncesinde -hani şu ıslak rüyalar olur ya işte öyle- bir rüya gördüm. Çoktandır görmüyordum. Hatta hayat hikayemde bahsetmiştim heteroseksüel bir şekilde rüya görüp boşaldığımı. Ama bu sefer rüyamdaki hemcinsim olan biriydi ve çıplak bir halde gözümün önünde duruyordu. Ona yanaşsam o gün ıslak bir şekilde uyanacağımı biliyorum. Hatta istiyorum, hoşuma gidiyor. Hemen önümde açık bir şekilde beni bekliyor çünkü. Ama ben yok olmaz, yapamam diyorum. Eğer bunu yaparsam sevgilime bakamam, utanırım ve ondan uzaklaşırım, vicdan azabım ondan uzaklaştırır beni, hem bunu yaparsam ben nasıl yoluma devam ederim, ne yüzle bana inanmış arkadaşlarıma bakarım diyorum. Ve çok şükür yanaşmıyorum. O gün ıslanmadan ve kendimden gayet emin bir şekilde uyanıyorum. Ama bu gerçekten o ıslak rüyalardan, çünkü başka hiç bir senaryo falan yok, karşımda organları ile çok özür diliyorum tam pozisyonda duran bir görüntü karşısındayım. İstiyorum ama olmuyor yapamıyorum. Bu dediğim olay bir kaç defa tekrar etti. Burada yatakta ıslanmak korkusu da devreye giriyor galiba. Soğuk bir yerdeyim böyle bir rüya görmek istemiyorum. Sebeb ne olursa olsun insan bir şeylerin önüne geçmek istiyorsa buna inandığı takdirde bunu başarabilir. İnancımızı belki rüyamızda unutup aklımıza getirmeyebiliriz ancak ben nasıl inandım ki benim rüyama bile tesir edebiliyor.
Şimdilik bu kadar yazıyorum. Çok şükür artık büyük bir sıkıntım varmış gibi de hissetmiyorum. Bir rahatlık içindeyim ve güvenim var geleceğe dair… kız arkadaşımla evlilik planları yapıyoruz. İnşallah her şeyin yoluna gireceğine inanıyorum. Yazımda bir tutarsızlık ve eksiklik bulursanız acele davrandığıma veriniz. Ne hissediyorsam abartmadan objektif bir şekilde yazmaya çalıştım. Rabbim bu büyük imtihanda kendini bulanlardan eylesin hepimizi