Gönderen Konu: EŞCİNSEL LOBİLERİNİ DEĞİL, VİCDANIN NE DİYOR, DİNLE!‏ İYİLEŞMEK MÜMKÜN  (Okunma sayısı 2896 defa)

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Piyasadaki eşcinsellik hakkındaki politize edilmiş sözleri bir anlık bir kenara koyalım. Eşcinsellik doğuştandır, ayrı bir cinsel yönelimdir vb... ifadeleri, öte taraftan bu bir sapıklıktır, yanlıştır, kötüdür vb... ifadeleri, bir diğer yandan da eçcinselliğin tedavisi, değişim vb... ifadeleri de bir an bir kenara bırakarak ve başkalarının ne dediklerinden bir an soyutlanarak elimizi vicdanımıza koyarak, şu soruların cevabını kendi içimizde verelim ve mümkünse cevapları bir kağıda yazalım.

kendimizi bildiğimiz zamandan, hatırlıyabildiğimiz zamandan bugüne kadar:

Annemle olan ilişkim nasıldı?
--------------------------------
Annem benle paylaşılmaması gereken problemlerini paylaşır mıydı?
Annem benle babamı veya diğer ailedeki erkek büyükleri kötüleyici konuşur muydu?
Annemin dertlerini, insanlarla olan ilişkilerindeki kırılmışlığını içselleştirir miydim?

Babamla olan ilişkim nasıldı?
--------------------------------
Babamla çocukluğumda ne kadar vakit geçirirdim?
Babamla geçirdiğim vakitlerde, kendimi huzurlu hisseder miyidim?
Babamı( veya diğer bazı erkekleri) kaba saba, tacizkar konuşmacı, tutarsız bulup: ben babam gibi olmayacağım! deyip kendi kendime söz verir miydim?
Hemcinslerimle olan ilişkilerim nasıldı? Onların yanında kendimi nasıl hissederdim?

Stres yönetimim nasıl?
------------------------
Hayatımda stesin arttığı ve insanlarla olan ilişkilerimde kırlımalar yaşadığım dönemlerde eşcinsel duygularımda yogunluk yaşadım mı?

Cinsel tacize maruz kaldım mı?
-----------------------------------
İlk başta kişinin aklına gelmiyebilir. Ya da yok be canım o da taciz sayılmaz denilen bazı nahoş olaylar, acaba ruhumuzu derinen etkiledi mi?

İnsanlarla ilişkilerimde çok kolay kırılır mıydım?
------------------------------------------------------
Güvenilir kişilere ruhumu tamamen açar; tehlikeli gördügüm kişilerle kendimi tamamen kapatır mıydım? Kırıldığım ortamlarda kendimi ifade etme güçlüğü yaşayıp, kavga etmeye gerçek ortamda devam etmek yerine sanal ortamda, yani zihminde devam eder miyidim?

cenkcenkce@yahoo.com