Gönderen Konu: MEĞERSE ARKADAŞIM GAYMİŞ  (Okunma sayısı 6647 defa)

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
MEĞERSE ARKADAŞIM GAYMİŞ
« : 26 Eylül 2011, 02:45:14 öö »
gokkusakgok@mynet.com

Meğerse Arkadaşım…
Gaymiş. Gay olduğunu itiraf eden bir arkadaşım var. Bugünkü seansta bahsetmeyi unuttuğum konuyu kağıda dökmenin iyi olacağını düşündüm. İlkokul arkadaşım kendisi, üniversiteye başladığımdan beri görüşüyoruz, her zaman için iyi bir arkadaşımdı, hala da öyle, hiç kız arkadaşım var gibi bir şey konuşmamıştık, bir ara bir kızdan bahsetmişti ama çok kısa süre. İçten içe merak ederdim bu çocuğun neden kız arkadaşı yok diye. Ama aklıma böyle bir durum gelmemişti hiç. Çok çekindi bana bunu söylerken, bu konuyla ilgilendiğimi ve psikoloji ile ilgili bir bölümde okuduğumu bildiği için daha da endişeliymiş öyle söyledi. Benden kızmamı, onu dışlamamı, ay git artık benim arkadaşım değilsin gibi cümleler söylememi bekliyordu. Tabi ki de böyle bir şey yapmadım. Ama çok şaşırdığımı da söylemeliyim. Birincisi ben bundan sonra ona nasıl davranacağım. İlgimi çeken kişiler kategorisinde, ve arkadaşımı denek gibi incelemek analiz etmek istemiyorum, konu hassas bir konu arkadaşlığımın bozulmasını istemiyorum. Onun bu konudan bir rahatsızlığı yok, ama bir yandan da iç dünyasını merak ediyorum. Bunu itiraf ettiğinden beri hiç görüşmedik, ama yakın zamanda büyük ihtimalle görüşeceğiz. Söyledikleri, anlattıkları bundan sonra benim için artık daha kıymetli olacak bunu da inkar edemem. Aslında tezgahımda güzel bir konu var, ama ben onu çözümlemeyi henüz bilmiyorum ve sadece uzaktan bakıyorum. Durumu en iyi özetleyen cümle sanırım.

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Ynt: MEĞERSE ARKADAŞIM GAYMİŞ
« Yanıtla #1 : 26 Eylül 2011, 03:09:01 öö »
TV 5 ANA HABER BÜLTENİ Konu: EŞCİNSEL TEDAVİ

http://www.youtube.com/watch?v=tYzUWd-BFag&feature=related izlemek için tıklayınız

http://www.youtube.com/watch?v=u1iMl9dDm-o&feature=related izlemek için tıklayınız

GAY THERAPY

The way homosexuals feel themselves as quilty,angry, depressive is a very common occassion. to act as a homosexual even it is not suitable for ones "being, existence and soul"(!) can lead these persons to depression. Homosexuality is a traumatic aspect of a mislead childhood often neglected by parents. Thus, homosexual...ity is a gender disorder, pathologic disorder and a menthal disorder. Thus physchology as a science has the responsibility to search, analyze the structure and the reasons of homosexuality and will always have it. According to this theory not remediating the homosexuals who want to get rid of their homosexuality and calling it "not remediable" is an attitude insulting homosexuals and is immoral.

EŞCİNSEL TEDAVİ

Eşcinsellerin kendilerini suçlu, huzursuz, yalnız, depresif, sıkıntılı ve gergin hissetmeleri sık rastlanan bir durumdur. Yani ruhuna ve benliğine aykırı olduğu halde eşcinsel eylemlerini sürdürmek zorunda kalmak veya dürtüyü kontrol edememek kişide ruhsal sıkıntı yaratabilir. Ayrıca eşcinsellik; özgür bir tercihin değil, genellikle çocuklukta yaşanan travmaların ve (anne-baba) ihmallerin bir sonucu gelişen bir durumdur. Bu açıdan baktığımızda da eşcinsellik ruhsal bir bozukluktur, bir cinsel eğilim bozukluğudur, bir cinsel kimlik bozukluğudur. Bu neden psikoloji biliminin eşcinsel yaşam tarzının ve toplumsal kimliğin sağlıklı olup olmadığını ayrıştırma, eşcinselliğin nedenini, yapısını ve tedavisini araştırmaya devam etme sorumluluğu vardır, olmalıdır, olacaktır. Bu bağlamda, kendi özgür seçimi ile eşcinsellikten kurtulmak isteyenlere tedavi imkanı sağlamamak, “bu tedavi edilebilen bir hastalık değildir” demek gerçekte eşcinselleri küçük düşüren ve ahlaki olmayan bir tutumdur.

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Eylül 2011, 10:33:07 öö »
İlkokul sıralarında başladı bu arkadaşımla hikâyem. Sıradan bir ailenin tek erkek çocuğu. Küçükken anneanne bakmış, annesi çalıştığı için. Maddi durumları iyi olan bir aile. Tek çocuk olmanın ve erkek çocuğu olmanın verdiği birtakım şeyler vardı tabii ki. Sofradan tabak kaldırmak, odasını toparlamak, dolaptan çıkan soğuk suyu dolaba geri koymamak gibi şeyler, ve annesinin bundan hiç hoşlanmadığını da şaka yollu söylüyor hep.
Şimdiye kadar her şey yolunda gidiyor gibi görünüyordu aile ilişkilerinde, ama babası ile olan ilişkisini incelediğimde farklı bir şeyler hissediyorum. Çok fazla çay ve sigara içtiğini, işten eve evden işte giden bir baba. Gezmeyi çok seviyorlar, komşularla sık sık bir yerlere gidiyorlar. Ama bir gün babamla şunu yaptım gibi bir cümle duymadım ondan. 4 yıl beraber okuduğumuz dönemde de genelde annesinden bahsederdi, annesi daha çok ilgilendirdi onunla.
Kıyafetleri sıradan, tavırları, konuşma tarzı sıradan. Zaten bana gay olduğunu açıkladığında şaşırmamın fazla olmasının sebebi de buydu. Hiç belli etmedi, etmek istemedi belki de. Şimdilik bu yeni durumla bağdaştırabileceğim şeyler bunlar. Onu incitmeden, ve bunu belli etmeden elbette inceleyeceğim onu değişik gözümle.

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 22 Eylül 2012, 01:55:35 ös »
...

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle