Gönderen Konu: FEN LİSESİ  (Okunma sayısı 10918 defa)

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
FEN LİSESİ
« : 20 Şubat 2011, 12:41:37 öö »
fen lisesi....ortaokulda insanların düşlerini süsleyen fen lisesi...kendimi bildim bileli hep en iyiyi istedim...ortaokulda da bu böyleydi tabii ki.puanlara baktığımda en iyi puanlı olarak ankara fen lisesi ve atatürk anadolu lisesi vardı ve o iksinden birine girmeliyim diye düşünüyordum...ailem lgs döneminde beni fen lisesi yönünde hiç zorlamadı hatta bütün okulları gezdik ve birlikte karar verdik.bir yanım diyordu ki fen lisesi yaz her açıdan çok iyi müthiş bir eğitim alıcaksın türkiyenin en iyileriyle olucaksın hep bunu istedin;öteki yanım diyordu ki burası asosyallerle dolu en iyi anadolu lisesine git sosyal yönün de olsun...ve sonuç açıklandığında puanım da tutuyorken fen lisesine giriyim diye düşündüm.anadolu lisesine girdiğimde ya fen lisesi olsun dersem?ya orası daha iyiyse?
ama yiğidi öldür hakkını yeme demişler...birçok konuda süper eğitim aldık...hocalarımız konularına çok hakimdi birçok şeyi üst düzey gördük..ama çok kötü hocalarımız da vardı yani her şey 4 4 lük değildi
ama ben 3 yıllık fen lisesi eğitiminin insanları psikolojik olarak travmaya uğrattığını düşünüorum...gerek içinde bulunduğunuz çevre(her ilden her kesimden insan), gerekse yatılı kalmanın zorluğu gerekse derslerin zorluğu.derslerin zorluğunu bir kenara bırakıyorum çünkü çoğumuz oraya derslerin zorluğunu kabullenerek geldik.ama ortam itibariyle kötüydü.o kadar farklı insan bir aradasınız ve hiç birinin özelliği diğerine uymuyo.evet bu gelişim konusunda ve hayatı tanımak kousunda gerekli bi şey belki ama çoğumuz bunun altında eziliyoduk.manevi yönden insanlarla mücadele etmek zorunda kalıyosunuz...tabi rekabet de cabası
ayrıca okuldaki kız erkek oranını düşünüce bir erkeğin fen lisesinde ilişki yaşaması ve bu ilişkinin ona bir şey katması çok zor...realist olmak lazım ne yazık ki bu böyle ve bu büyük bir eksiklik bence...ayrıca fen liselerinin yeterli bir rehberlik sistemleri olduğunu düşünmüyorum..ben 1-2 kez ihtiyaç duyup gitmiştim beni dinlemekten başka bi şey yapamadı rehber öğretmen.ancak fen liselerinde insanların çoğu kez psikolojik desteğe ihtiyaçları oluyo...en azından rehber öğretmen bunu sağlayabilirdi
üniversiteye geçince fen lisesindeki bu eksiklikleri tamamlamak için çok uğraştım...neyse ki tamamladım ve neyse ki fen lisesideyken de bi sorun olduğunun ve benim esasen farklı olduğumun farkındaydım.neyse ki normal bir fen lisesi değildim
anneme babama sorsanız hala ben fen lisesine gittiğim için mutlular...beni bu konuda zorlamadılar ama ben fen lisesinden mezun olduktan sonra şunlar şunlar eksikti ben şunları yaşamadım dedikçe hayır sen şunu da yaptın bunu da yaptın sinemana tiyatrona gittin gzdin de şeklinde karşılık veriyolar....ama dıştan bakıldığında bunları yapıyo gibi gözükebilir ama içte uyandırdığı duygular ya da okulun genel havasının yarattığı durum çok farklı..diğer liselere göre bir çok şeyi eksik yaptığımızı düşünüyorum.ders ve başarı konusunda acayip yüksek bir tatmin varken duygusal tatminsizlikle mezun oluyo fen lisesindeki insanlar...
geriye dönüp baktığımda gerek hocalarla olan yakınlığımla gerekse katıldığım proje yarışmasıyla monoton olan fen lisesi hayatıma hareket katmaya çalışsam da bunlardan ileri gidemedim ne yazık ki...çünkü benim sosyal aktivitelerime eşlik edecek insan profili yoktu...çünkü diyelim ki adam karstan vandan erzurumdan gelmiş burslu okuyo zaten hayatını zor idame ettiriyo bu adam için gezmek lüks zaten böyle bi teklifle gidemezsin vs.gibi şeyler var.
fen lisesindeki güzel anılarımı hatırlasam da şimdi diyorum ki belki de gerek yoktu...evet ben sonra anadolu lisesinden mezun olan insanları sosyallik ve hayat anlamında yakaladım ama böyle ekstra bir çabaya ne gerek vardı??o yüzden kimseye fen lisesini çok da önermiyorum...

saygılarımla...
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2011, 07:36:25 öö Gönderen: psikolog »

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Ynt: FEN LİSESİ
« Yanıtla #1 : 21 Şubat 2011, 06:56:44 öö »
Fen lisesi , ortaokulda bu ismi duyduğumda şöyle bir gururlanırdım , nasıl insan lisedeyken odtü , boğaziçi , itü adını duyduğunda bir garip hisseder. Aynen öyle olurdum. Tam olarak ne olduğunu da bilmiyodum ortaokul 1. sınıfta falan ama en iyisi oymuş derlerdi . İnsanoğlu bu ya ne olduğunun önemi yok , en yükseği en iyisi  olsun gerisi hallolur. Hem hayallerimi süsleyen üniversitenin ve mesleğin yolu da ordan geçiyormuş. Kafaya koymuştum , girecektim fen lisesine. En iyi eğitimi alacak , hep çalışkan kültürlü arkadaşlarım olacak oradan da istediğim üniversiteye zıplayacaktım. Sınav yaklaştıkça fen lisesinin ne kadar önemli olduğunu daha da anladım ve son gaz çalışmaya başladım. En kötüleri bile tıp fakültesine yerleşiyormuş da - gerçi tıp fakültesi hiçbir zaman aklımın ucundan bile geçmedi ama - aynı zamanda sosyalmiş de falan falan. Kısacası gözümde büyüdü ve ulaşılmaz bir noktaya geldi fen lisesi. Canımı dişime takıp çalışcaktım falan , ama bi süre sonra  sınava hazırlanırken durumlar hiç de öyle göstermiyordu. İlle de fen lisesi başka yolu yoktu ama hocalar anadolu lisesine girersen iyi diyordu. Tarih 13 Haziran 2004 güneşli bir pazar günü , o zamanki adıyla LGS ye girdim ve beklenmedik şekilde iyi geçti sınavım. Neye göre iyi tabi orası tartışılır , sınavım daha kötü geçip bir Anadolu Lisesine yerleşmiş olmayı tercih ederdim heralde , eminim daha iyi olurdu lise hayatım. İlde 3. oldum sonra  Ankara dan İstanbuldan özel okullardan teklifler yağmaya başladı ama gözüm hiçbişeyi görmüyodu , devlet fen liselerinin başarısı yanında , özel okullar falan hikaye kalır gibi masallara inanıyodum. Biraz da çevre ve arkamdan konuşulacak lafları düşünerekten asla yaşamak istemediğim asosyal , özgüvenimi benden çalan gereksiz hocaların sınavlarıyla dolu 4 sene ye attım imzamı. Lise bitince farkettim ki etrafımdaki arkadaşlarıma tavrım değişmiş , " aman canım sizin ki de okul mu ben Fen Lisesinde okuyorum" görgüsüzlüğüne düşmüşüm. En başta herşey iyi güzel , bütün sınıf sanki kardeş , özellikle yatılı olanlar - ben dahil- yediği içtiği ayrı gitmez , gece yok birbirini boyar , yok delilikler yapar ama zamanla milletin birbirinden gizli etüt almaya çalıştığı bir ortama dönüştü. gerçektanlamda  sadece 2 tane arkadaşım kaldı mezun olurken. Çünkü kardeşim dediğin arkadaşlarınla aynı zamanda rakiptin. Şimdi üniversitedeki sınıfımda hepsi benimle aynı mesleği yapacak ama bu düşmanmış gibi tavırlardan esinti yok. Belki yatılı olmanın , 24 saati bir arada geçirmenin de getirdiği şeyler var. Sınıfta en yüksek notun 40 olduğu yazılı sınavlar ve "bundan 80 in altında alıyosanız ÖSS yi unutun" gibi garip teorileri olan gereksiz hocalar insanda " heralde bende yeterli kapasite yok" , " ben değilim , başaracak olanlar var ama ben değil" durumlarını insanda meydana getirir. Özgüven denen olayın dibine odunu koyar , hiç acımadan da çakar kibriti. Ama ne için . Koca bir hiç. Ben seçmek istediğim mesleği söylediğimde " uf ne diye fen lisesinde okuyosun o zaman " derlerdi . Fen lisesine gelen ya tıp seçer ya eczacılık ya diş hekimliği ( gerçekten bu mesleklere gönül vermiş olanlara sözüm yok tabi , benim takıldığım doktor olunca mutluluğun anahtarını eline alacağını sanan tipler ) . Ama ben neyse ki bunlara kanmadım , lise seçerken etrafıma itimat ederek karar vermek hatasını yapmadan herkese kapadım kulağımı ve istediğim bölümü  tercih ettim. 2 yıldır üniversitedeyim bir kere bile pişman olmadım bu kararımdan dolayı. Koyun gibi tercih zamanı yüksek puanlardan başlayıp sırayla yazan  arkadaşlarım , hala her telefonda ya da yüzyüze görüşmemizde " helal olsun sana , ideallerinin peşinden gittin , bende şunu istiyodum keşke seçseydim " gibi pişmanlık sözleriyle konuşurlar. Üstelik lise hayatında , içindeyken farkedemedikleri , bu şımarıklık ve rekabet adına kendilerini ve kişiliklerine saygınlıklarını kaybetmiş olmaları da cabası. Etrafındaki bir çok gerçek dostlarını bu yüzden kaybedip , çıkar üstüne kurdukları dostlukların birer birer yıkıldığını görmek en acı olanı olsa gerek.Hala arasıra aklıma geliyor , keşke herhangi bir özel okulun teklifini kabul etseydim , yada anadolu lisesinde okusaydım , lise hayatım yazılıdan 30 bekliyorum diyip 90 almayı marifet sanan çok sevgili arkadaşlarımla uğraşmak  , yapabildiğim en sosyal şey futbol oynamak , dünyanın sonu fizikten karneme 3 düşmesi , dünyanın kendi etrafında döndüğünü sanmak gibi garip oluşumlar yerine daha sağlıklı geçerdi . Şimdi üniversitedeki arkadaşlarım , liselerinden sevgiyle özlemle bahsederken , ben " Oh Allahım bitti de kurtuldum ! " diye söz ediyorum. Çok objektif bakmadığımın farkındayım ama fen lisesinin insanları zehirlediğini , gözlerini kapattığını , gereksiz hırs kurbanı ve başarı sarhoşu ettiğini düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 21 Şubat 2011, 07:37:12 öö Gönderen: psikolog »

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Mart 2017, 12:59:14 ös »
Lisede ‘lakap’ cinayeti

Rize’de 16 yaşındaki liseli, kendisine lakap taktığı için sınıf arkadaşını bıçaklayarak öldürdü. Kendini de bıçakla yaralayan liseli hastaneye kaldırıldı

http://www.sabah.com.tr/yasam/2017/03/21/lisede-lakap-cinayeti#

Rize'de cinnet getiren lise öğrencisi için 'Testere' iddiası!
Dersteyken cinnet geçiren lise öğrencisi, bıçakla saldırdığı arkadaşını öldürdü, kendisini de ağır yaraladı. Öğrenci hakkındaki iki iddia kan dondurdu...

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1432881-son-dakika-rizede-lise-ogrencisi-cinnet-gecirdi

Rize'de lisede dehşet! 'Testere' bağımlısıymış...

Rize'nin Pazar ilçesinde Fen Lisesi'nde yaşanan dehşet herkesi şoke etti... 16 yaşındaki lise 1 öğrencisi, arkadaşı Emir Taş'ı boynundan bıçakladı, ardından kendini ağır şekilde yaraladı. Emir Taş kurtarılamadı. B.K. tedavi altında. B.K.'nın bir gün önce sosyal medyadan 'Yarın okulda sınavlar iptal olacak' diye yazdığı ortaya çıktı. 16 yaşındaki öğrencinin korku filmi serisi Testere'nin ve 'testere' oyununun bağımlısı olduğu belirtiliyor.

http://www.hurriyet.com.tr/rizede-lisede-dehset-testere-bagimlisiymis-40401491

Fen lisesi öğrencisi sınıf arkadaşını boğazını keserek öldürdü
Rize'de lise öğrencisi 16 yaşındaki çocuk sınıf arkadaşını boğazını keserek öldürdü, kendisini de bıçaklayan çocuk ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

http://haber.sol.org.tr/toplum/fen-lisesi-ogrencisi-sinif-arkadasini-bogazini-keserek-oldurdu-189671

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Mart 2017, 01:10:22 ös »