Gönderen Konu: Anne  (Okunma sayısı 1454 defa)

Lifetime

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Anne
« : 01 Temmuz 2020, 07:43:30 öö »
Beyhan Budak'ın kitabından bir bölüm bir erkek olarak şu kızın yaşadığı problemleri hayatım boyunca yaşadım bazı farklılıklar olsada ana konu aynı
Teşekkürler Hüseyin hoca beni bu Drama mıknatısın'dan kurtardığın için

Drama Miknatısı

Bazı zehirli insanların hayatında, kendilerine göre her daim kötü giden ilişkiler, kötü iş şartları ve zor insanlar, bolca hüzün keder vardır.  Onlarla ilk karşılaştığın zaman, anlattıklarını ilgiyle dinlersin, belki de bütün kalbinle üzülürsün, neler yaşamış diye.  Şefkat göstermek istersin, dinlersin, yardımcı olmaya calısırsın, öneriler verirsin.  Hatta bu kadar basit görünen şeyleri nasıl oluyor da  çözemiyor diye bazen şaşırırsın.  Uzmanı olduğun ya da çok fazla deneyimli olduğun konuda öneriler verirsin karşı tarafa  Ama aradan zaman geçtikçe ve siz her buluştuğunuzda  çok basit problemlerin bile çözülmediğini ancak karşı tarafın ilk seferdeki gibi durmadan sana dert yandığını fark edersin.  Ve her konuşmada durmadan dertlerden bahseden bir insanı dinlemek sizi hem çaresiz hissettirir hem de ruhen yorar.  Bir süre sonra sen, karşı tarafın amacının dertlerini çözmek olmadığını anlarsın.  Amaç sadece anlatmak ve o anlık bir boşalım yapmaktır.  Anlatan şahıs, kısmi bir rahatlama elde eder ve sonra yine aynı hayatı sürdürür.  Bu konuyla ilgili bir vaka anlatmak istiyorum.

Aslı, ailesinden uzakta üniversitede okuyan bir öğrenciydi bana geldiğinde.  Aslı ile konuştuğumda okulunda başarılı, sosyal yardım sahibi, sosyal yönden iyi birisi olduğunu öğrendim.  Aslı'nın bana başvurma sebebi ailesiyle yaşadığı problemlerdi.  Aslı kendini bildiğinden bu yana, anne ve babası çok sık tartışıyorlardı.  Hatta mutlu bir çocukluk geçirmemişti.Baba, eviyle çok ilgilenmeyen, alkol problemi olan ve parayı yönetemeyen birisi, anne ise devamlı babasının arkasını toplayan ancak bu durumdan çok şikâyetçi olan bir kadındı.  Annenin kendisi de çalışmasına rağmen, babanın borçları yüzünden hep maddi sıkıntı içinde olmuşlardı.  Anne hep babadan şikayetçi, baba ise yıllardır değişmemiş ve bundan dolayı çok sık kavga ediyorlardı.  Anne her firsatını bulduğunda, Aslı ile ilgili babasını konuşuyor, ondan şikâyet ediyordu, üstelik bu şikâyet hali Aslı için çok erken yaşta başlamıştı.  Aslı ergenlik çağına geldiginde anne babasının ilişkisine dair her şeyi biliyordu ve babasından nefret ediyordu.  Hatta annesinin birkaç kez babasıyla olan cinsel hayatindan bahsettiğini dahi hatırlıyordu. Aslı yetişkinliğe ilerledikçe Annesine bu kadar sıkıntıda olduğu bir ilişkiyi devam ettirmeye önerisi sunmaya başlamıştı.  Annesi birkaç kez girişimde bulunsa da en sonunda kendi kararıyla Aslı için vazgeçtiğini söylemişti.  Bu da Aslı'ya kendisini daha kötü hissettirmişti Beraber yaşarken annesinin şikâyetlerinden cok bunaldığını, bundan sonra bazen okuldan eve gelmek istemediğini hatırlıyordu.  Ankarada bir üniversitenin tercih ettiğini.  Ama annesi hala her akşam arayıp hakkında yaklaşık bir saat boyunca babasından şikâyet etmeye devam etmişti.  Aslı annesine boşanmasını söylemesine rağmen, annesi sadece anlatıyor, anlatıyor ve anlatıyordu, çözüme yönelik hiçbir adım atmıyordu.  Aslı artık annesinin telefonlarını açmak istemediğini, bunun için kötü bir evlatmış gibi hissettirdiğini söylüyordu.Eminim senin hayatında da.  bu kadar yakından olmasada Aslı'nın annesi gibi insanlar olmuştur.Aslı' nın annesi üzerinden baktığımız zaman, kendi ilişkisinin dinamikleri konusunda ciddi sikıntılar yaşıyordu ama eyleme geçme noktasinda maddi imkanları olmasına rağmen psikolojik olarak engelleri vardı.  Belki de ilişkiden şikâyetçi olsa bile ilişkinin söylemediği ama iyi gelen taraflarından dolayı kalmak ona daha avantajlı geliyordu. Ama şikâyet ederek ve söylenerek karşı tarafa ne dar zarar verdiğinin farkında olmuyor böyle insanlar.  Eğer karşındaki insanın dramı mıknatısı olduğunu düşünüyorsan, kendini onun çöpünü boşaltma alanı olmaktan kurtarmalısın.  Sen cözüm için yardım ettiğini zannedersin ama her sefer aynı sorunla karşılaşınca yorulmaya başlarsın.  Aslı, annesine artık babasıyla ilgili görüşmek istemediğini ifade etti.  İlk başta annesi çok tepkili karşılasa da eskiye oranla şu anda daha az bu konuyu konuşuyorlar.  Aslı'nın annesi babasının konusunu açtığı zaman konuyu toparlayıp, konuşmaya son veriyor.