Gönderen Konu: ERKEKLERİN EŞCİNSELLEŞME SÜRECİNDE ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ ve SOSYAL FOBİ OLURSA...  (Okunma sayısı 1904 defa)

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Hayat hikayem : Merhaba adım Hamza yirmisekiz yaşındayım üç abim yedi ablam var ailenin en küçük ferdi benim benim dışında diğer abi ve ablalarım şuan evli ve çocukları var küçüklüğüm köyde geçti babam toprak işleriyle uğraşırdı annem ev hanımıydı o yıllarda geçimimizi toprak ve hayvancılıkla sağlardık küçüklük yıllarımı çok iyi hatırlamıyorum dört altı yaşlarında genellikle annemle birlikte vakit geçirirdim onun yanından pek ayrılmazdım o zaman büyük ablam eşinden ayrılmıştı ondan bi kızı olmuştu   daha sonra ablam başka biriyle evlendi ve kızı artık bizimle kalıyordu çoğu zaman evde onunla oyun oynardım yaz olunca ailece tarladaki ekinleri biçmeye giderdik tarla işi bitince eve gelir ev işlerini yapardık akşamları mahalledeki çocuklarla dışarı çıkar oyunlar oynardık gündüzleri bazen erkek arkadaşlarla bazen kız arkadaşlarla oyun oynardık o günler güzeldi herkes halinden memnundu şimdiki zamanla o zaman arası da çok fark vardı ilkbaharda babam annem bazı ablalarım ve abilerimle  mantar toplamaya giderdik abilerim ve ablalarım kim daha önce bulacak yada kim daha çok toplayacak diye yarışırlardı yazın havalar ısınınca klimalar o zaman yoktu damda tahtaların üzerine yataklarımızı bırakıp yatardık gece damda gökyüzünde yıldızlar çok güzel görünürdü babam bizi çok severdi daha bizi dövdüğünü hatırlamam ama onunla çok vakit geçirmezdim bizimle futbol güreş vb. oyunlar oynamazdı yani içinden çok severdi ama dışa yansıtmayı pek beceremedi daha çok içinden severdi annem babama göre daha kuralcıydı o da bizi severdi ama kızdığında bizi döverdi bi iş olunca babam bize söyleyeceğine genelde kendisi yapardı annem ise bizim yapmamızı isterdi soğuklar gelince babam sobayı kurardı soba odasında annem babam ve kardeşlerimle beraber yatardık sabah erken saatlerde babam annem sabah namazına kalkar sonra sobayı yakarlardı oda sımsıcak olurdu buda çok hoşumuza giderdi o zaman bizim hayvanlarımz vardı bazen abimle onları otlatmaya götürürdük bi eşşeğimiz vardı babamla ona biner tarlaya giderdik babam genelde bizi bindirirdi yazları evli ablalarım çocuklarıyla gelirdi onlarla oynar eşşeğe binerdik yılda bir iki defa ben ve annem antalyaya ablalarımın yanına giderdik daha sonra okul hayatım başladı okula biraz geç başladım ablamın kızı da benimle okula başladı çoğu zaman birlikte giderdik o zaman bi abim ve bi ablamda okula gidiyordu okulumuz köydeydi ilkokul öğretmenlerimiz genelde kuralcı ve sertti çoğu zaman döverlerdi o zaman okulda sobalar vardı öğretmenler soba için odun götürmemizi isterlerdi götürmeyince sopayla parmak uçlarımıza vururlardı acısı çabuk geçmezdi derslerim genelde iyiydi okulda teneffüs aralarında bahçeye çıkar oyunlar oynardık eve gidince verilen ödevleri yapar sonra dışarı çıkar mahalledeki arkadaşlarla oynardık öğretmenlerimiz hersene birkaç defa değişirdi orta okulda her derse farklı öğretmenler geliyordu o zamanlarda bir erkek öğretmenime karşı farklı duygular hissettiğimi hatırlıyorum onun dersinde kendimi daha mutlu ve utangaç hissediyordum fakat bu duyguların ne olduğunu bilmiyordum bazı sınıf arkadaşlarım çok yaramazdı ben ve iki üç kişinin dersleri iyiydi diğerlerinki kötüydü erkek arkadaşlardan biri çok yaramazdı yerinde durmaz herkese karışırdı ben genelde sakin sessiz ve utangaçtım o yaramaz olan arkadaş çoğu zaman bize karışırdı ona karşı çoğu zaman içimde korku oluşurdu onula aynı ortamda bulunmak istemezdim bigün benimle dışarıda kavga etti burnuma kafasıyla vurdu ve ben karşılık vermedim lise birinci sınıftada herkese karışan ve kavga çıkarmaya çalışan biri vardı aynı şekilde ona karşıda içimde yine korku oluşuyordu ondan uzaklaşmaya çalışırdım fakat çoğu zaman bana karışırdı ama şuan çok pişmanım keşke o zaman onlarla mücadele etseydim onlarla kavga etseydim hakkımı savunsaydım çünkü  şuan bunun çok iyi farkındayım eğer onlardan korkmayıp onlara gerekli cevapları verseydim kavga veya diğer şekilde onlar bana karışmaz ve erkekliğim çok daha iyi gelişirdi şuana kadar bunun acısını çok çektim özgüvenim gelişmedi sosyal fobim oluştu yabancı ortamlarda rahat giremiyor rahat konuşamıyorum vb bissürü bozukluk bedelini ağır ödedim yani diğer arkadaşlara önerim kesinlikle böyle durumlarda korkmayın utanmayın çocukluğumuzu ve gençliğinizi sonuna kadar en güzel şekilde yaşayın engel olmaya çalışanlara fırsat vermeyin hakkınızı savunun gerekirse kavga edin ben bunu terapilere başlamadan önce terapi gören arkadaşların yazılarından ve terapide Hüseyin hocanın anlattıklarından çok iyi anladım orta okul bitti lise biri antalyada okudum başta abilerim kalıyordum onlar memlekete gelince ablalarımın yanında kaldım okula ablamın kızlarıyla gidip gelirdim lise iki üç ve dördü batmanda abilerimin yanında okudum lise üçte eşitağırlıktan sayısala geçtim derslerim iyiydi yeni arkadaşlarım oldu bi erkek arkadaşıma karşı bu duyguları yoğun bi şekilde yaşadım evde okulda çoğu zaman onu düşünüyordum geceleri onula ilgili fanteziler kurardım lise dörtte artık üniversite sınavına hazırlandık okul bitince sınava girdim

Sınavda istediğim puanı alamadım abim tıp kazanmıştı benimde kazanmamı istiyordu o sene tercih vermedim bisene daha hazırlandım dersaneyede kaydımı yaptım sınava girdim diğer sınavdan daha iyi bi puan aldım fakat yine tıp için gerekli puanı alamadım fakat bu sefer tercih verdim ilk tercihlerime tıp yazdım diğerlerine diş hekimliği sonuçlar açıklandı Van diş hekimliği gelmişti tıp altı puanla kaçmıştı sonra hazırlık yapıp vana gittim o zaman abimde orda tıp okuyordu oyla bi arkadaşı ev tutmuştu bende onların yanına gittim kampüs uzaktı iki araba değiştirip gidiyordum arabalar çok kalabalık oluyordu ilk günlerde arabaları yolları öğrendim ilk bi kaç ay alışana kadar biraz zorlandım  bigün abimle evde beşinci katta oturuyorduk ev biranda sallanmaya başladı deprem olduğunu anladık bizim bina salıncak gidip gelmeye başladı içimde müthiş bi korku oluştu o anda kapı kirişlerinin altına girdik deprem durunca hızlı hızlı aşağı indik merdivenlerde bağrışmalar çocuk sesleri vardı aşağı indik arççı sarsıntılar devam etti abimle araştırma hastanesinin yanına gittim yaralılar oraya getiriliyordu oradaki manzaradan çok korkmuştum çok şükür bize bişey olmadı sonra araba bulup memlekete geldik o zamandan beri yüksek binalardan korkar oldum bizim fakülte belli bi süre tatile girdi abim adanada devam etti bizi kide kışın ortasında açıldı gittim belli bisüre konteyner da kaldık o günlerde çok sıkılıyor ve memleketi çok özlüyordum hocalarımıza bize çok yükleniyordu abimde gitmişti o günlerde baya sıkıntı çektim ikinci sınıfta yurtta kaldım abimde gelmişti üçüncü sınıfta abim evlendi ev kiraladılar bende onlarda kalmaya başladım o sene bi erkek asistanıma karşı bu duygular yine kabardı artık çoğu zaman o u düşünüyordum okula gittiği de sürekli onu görmek istiyordum ama bu seferki daha çok acı verdi bi yandan okulun verdiği stres diğer yandan o un derdi çok kötü olmuştum çok zor günlerdi üçüncü sıvı bitirdim dörtte adanaya yatay geçiş yaptım adanada ablam vardı onun yanında kalmaya başladım  osene baraj sistemini getirdiler ben ve bizim gruptaki iki arkadaş üç stajdan kaldık ve sınıf tekrarı yaptık o sene benim için çok kötüydü bi yandan kalmanın sıkıntısı bi yandan bendeki bu duygular diğer yandan evdeki sıkıntılar ikinci en kötü yılımdı beşinci sınıfa geçtim alışmıştım artık daha rahattım bu arada bende İnternette araştırırken eşcinsellikle ilgili  bi şeyle karşılaştım o zamana kadar bu konuda çok şey bilmiyordum araştırmaya başladım baktım benim gibi çok insan varmış fakat tedavi yazınca çoğu yerde tedavisi yok doğuştandır vb şeylerle karşılaştım dini kitaplarda da Lut kavmi anlatıyordu din adamlarıda  tedavi konusunda pek bişey söylemiyordu o zaman kendimi çok kötü hissettim aramaya devam ettim en sonunda Hüseyin hocanın sitesini gördüm ve inanılmaz sevindim sitedeki çoğu yazıyı okudum tedavi olan danışmanlar vardı ondan sonra artık tedavisinin olduğunu anladım okulu bitirip diplomamı aldım memlekete geldim devlet atamasını bekledim bu ara ilk terapime gittim

Birinci ve ikinci terapi: önceden uçak biletimi ayırmıştım uçağa ilk defa binecektim biraz korku vardı içimde nihayet uçak saati geldi bindik uçağa kalkış yaparken biraz korktum havalandıktan sonra korkum geçti önceden çok korkarım binersem dayanamam diye düşünmüştüm ama öyle değilmiş hatta uçakla yolculuk baya güzelmiş İstanbulda iniş yaptık sonra Hüseyin hocanın tarif ettiği yere geldim biraz heyecanlıydım içeri girdim içeride bi danışan vardı salonda oturdum sıram gelince içeri girdim konuşmaya başladık adımı nereden geldiğimi kaç yaşında olduğumu vb. genel bilgileri sordu sonra neden burdasın dedi bende  içimde kızlara karşı olması gereken duyguların erkeklere karşı geliştiğini bundan çol rahatsızlık duyduğumu kendimi çok yalnız hissettiğimi mutlu olamadığımı ve bu durumdan kurtulmak istediğimi tedavi olmak istediğimi söyledim hemcinsinle ilişki yaşayıp yaşamadığımı sordu yok dedim birkaç benzeri şey sordu ve gerçek eşcinsel olmadığımı söyledi eğer öyle olsaydı dayanamaz ilişki yaşardın dedi takıntıların varmı yok dedim mastürbasyon konusunu sordu ne sıklıkla nasıl yapıyorsun bazen haftada üç dört defa bazen  bir iki defa bazen günde iki üç defa genelde yatakta bazen ayna karşısında yaptığımı söyledim doğru olanın haftada bir en fazla iki defa olduğunu ve ayna karşısında elle yapmak gerektiğini fazla yaptığımızda bağımlısı olduğumuzu ve bununda özgüvenimizi azalttığını söyledi ne işle uğraştığımı sordu diş hekimi olduğumu  beş altı ay devlet ataması beklediğimi söyledim acil bi yerde çalışmam gerektiğini söyledi  ilk terapi bitti memlekete döndüm iş aradım ve özel bi yerde işe girdim birinci terapi le ikinci terapi arasında bir yıla yakın zaman geçti ikinci terapi için bilet ayırdım yine İstanbulda iniş yaptık metroya binip Hüseyin hocanın ofisine geldim içeri girdim terapiye başladık Hüseyin hoca araya neden bu kadar  zaman koyduğumu sordu bende iş ile ilgili hazırlıklar ev kiralama eşya alma biraz para biriktirme vb. nedenler söyledim oda terapilerde çok ara verilince verimin azaldığını sürecin uzadığını söyledi bende bundan sonra düzenli geleceğimi söyledim benim terapime başka danışanıda aldı oda kısaca kendi sürecini anlattı durumu benimkine benzerdi Hüseyin hoca en büyük sorunumuzun öz güven eksikliği ve sosyal fobi olduğunu söyledi sonra diğer danışan çıktı benle devam ettik neler yaptığımı sordu işe girdiğimi bunun bana daha iyi geldiğini özgüvenimin arttığını söyledim işe girdikten sonra hayatımın daha düzenli hale geldiğini artık daha bağımsız olduğumu söyledim sonra iş dışında ne yapıyon dedi genelde eve geldiğimi bazen akrabalarıma gittiğimi bir iki arkadaşımla bazen dışarı çıkıp gezdiğimi söyledim evde çok vakit geçirmemem gerektiğini arkadaşlarla ilişkilerimi arttırmamı eve sadece yatmak için gitmem gerektiğini akrabalarda çok  sık gitmemem gerektiğini söyledi sporla ilgili neler yaptığımı söyledi pek spora gitmediğimi söyledim spor için bi yerlere yazılma gerektiğini söyledi engin geçtan insan olmak kitabını okumamı istedi ve çeşitli ödevler verdi.