Gönderen Konu: ORGAZM SONRASI HASTALIK SENDROMU: YENİ BİR MODERN ZAMAN HASTALIĞI  (Okunma sayısı 4998 defa)

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Gün geçmiyor ki yeni bir hastalık tanımlanmasın. “Orgazm sonrası hastalık sendromu” da bunlardan biri; bir modern zaman hastalığı. 2002’ den beri tıp dergilerinde kendinden söz ettiren bu tablo İngilizce literatürde “Post Orgasmic Illness Syndrome" (POIS) adıyla biliniyor. Hastalığa verilen bu isim doğru değil; sadece Post Orgasmic Syndrome deseler daha doğru olurdu ama artık iş işten geçmiş; yapacak bir şey yok. Adı yabancı bu tuhaf hastalık bizim ülkemizde de görülüyor. Geçtiğimiz günlerde bir okuyucumdan aldığım mektup bunun en güzel delili: “Ahmet Bey merhaba, Benim 5 seneye yakın "post orgasmic illness syndrome" denilen bir hastalığım var. Orgazm sonrası erkeklerde 1 haftaya yakın unutkanlık, baş ağrısı, ileri konsantrasyon eksikliği, algılama sorunları gibi birçok problem ortaya çıkıyor. Bu hastalık için Hollandalı Doktor Waldinger, 10 seneye yakın araştırmalar yaptı ve bu erkeklerin kendi menilerine alerjisi olduğunu ortaya çıkaran bir makale yayınladı. Tedavi için alerji aşılaması ile seyreltik meniyi enjekte ederek, duyarsızlaştırma sağlanabileceğini ve hastalığın belirtilerin kaldırılabileceğini ispatladı. Bu hastalık hayatımı çok olumsuz bir duruma getirmiştir. Tedavi sürekli olacağı için ve maddi imkânım da kısıtlı olduğundan bu konuyu da randevu alıp sizinle görüşmek isterim.” Orgazm sonrası hastalık sendromu Pek çok doktorun adını bile duymadıklarına emin olduğum bu yeni hastalık orgazm olduktan sonra başlıyor. Birkaç saatte sonlanabileceği gibi günlerce de devam edebiliyor. Hastalarda yorgunluk, ateş basması, baş ağrısı, kas ağrıları, boğaz ağrısı, grip veya saman nezlesi benzeri fiziksel belirtiler yanında sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, içine kapanıklık gibi ruhsal şikâyetler ön planda oluyor. Bunlar o kadar rahatsız edici ve candan bezdirici boyutlara erişiyor ki birçok hasta cinsel ilişkiden kaçınmak zorunda kalıyor, kendine saygı ve güvenini yitiriyor. Her kafadan başka bir ses çıkıyor POİS’ in kesin sebebi henüz bilinmiyor, farklı kişilerde farklı faktörlerin etkili olduğu düşünülüyor. Progesteron eksikliği, testosteron düşüklüğü, kortizon yüksekliği gibi hormonlarla ilgili bir bozukluktan şüphe edildiği gibi, bunun psiko-somatik bir hastalık olduğunu ileri sürenlerin sayısı da az değil. Hastalığın grip ve saman nezlesi benzeri belirtilerini, seks sırasında ve sonrasında salgılanan hormonların enflamasyona yol açmasıyla açıklanmaya çalışanlar da var. Orgazm sırasında salgılanan ve insanın kendini neşeli ve canlı hissetmesini sağlayan endorfinin eksik olması da üzerinde durulan faktörlerden biri. POİS teşhisi konan bazı hastalarda hipofizde mikroadenomuna rastlandığı da bildiriliyor.   Okuyucumun da mektubunda belirttiği gibi POİS’ in bazı hastalarda erkeklerin kendi spermlerine karşı hassas olmalarından kaynaklanabileceği de ileri sürülüyor. Bu iddianın kaynağı Hollanda’ lı seksüel psikofarmakolog olan Marcel Waldinger. Bu uzmanın Journal of Sexual Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan ve 33 erkek üzerinde yaptığı araştırmasına göre, POİS teşhis edilen hastaların 29’ unun (yüzde 88’ inin) kendi menilerine karşı alerjik tepki verdikleri ortaya çıkmış. POİS tedavisi POİS’ in sebebi belli olmadığı için tedavisi konusunda da fikir birliği yok. Progesteron tedavisinden, antidepresan ilaçlardan iyi sonuç alındığı bildiriliyor. Fiziksel aktivitenin testosteronu artıracağı düşüncesiyle düzenli spor ve egzersizin POİS’ i önleyebileceği iddia ediliyor. Waldinger, kendi menilerine alerjik olan hastalara “immunoterapi” yani aşı tedavisi tavsiye ediyor. Astım ve saman nezlesi gibi hastalıklarda senelerden beri uygulanan bu yöntemde hastanın kendi menisi çok düşük miktarlardan başlayarak ve giderek artan miktarlarda zerk edilerek alerjik tepkiler önlenmeye ve hastalık belirtileri giderilmeye çalışılıyor. Gelelim neticeye POİS, bence tamamen “masa başında uydurulmuş” bir hastalık. Ben de şimdi buna benzer üç-beş belirtiyi bir araya getirip bir hastalık yaratayım ertesi gün onlarca kişinin “Hocam aynen beni tarif etmişsiniz. Yıllardır doktor doktor geziyorum, kimse derdimi anlamadı.” diye kapımda toplanacaklarına, adım gibi eminim. Bir de bu tarife “Hastalığın formülü bende gizli olan bitkisel bir ilacı da var” diye de ekledim mi köşeyi döndük gitti demektir.

http://ahmetrasimkucukusta.com/2011/03/10/yazilar/tip-yazilari/modern-hayat/orgazm-sonrasi-sendromu-yeni-bir-modern-zaman-hastaligi/