Gönderen Konu: SOSYAL FOBİ ve PSİKOTERAPİ: ERKEK KİMLİĞİNDEKİ SORUNLAR  (Okunma sayısı 16827 defa)

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Merhabalar öncelikle, yaklaşık 16 gün önce size sosyal fobi ve toplum içerisinde rahat olamama, herkesin beni izliyormuş hissine kapıldığım ve daha bir çok sorunla size gelmiştim, ilk terapide yaşadığım sorunları anlattım ve bazı kısıtlamalar getirdiniz, bende onlara uyarak hayatımı artık bu söylediğim hastalığın eline vermek yerine, kendi ellerimde olmasına izin vermek istedim ve istiyorumda.

Sosyal fobi. Bütün belirtilerini eksiksiz yaşıyor bedenim, okula giderken gelirken toplumun içinde yemek yiyip içerken, xbox oynarken ve daha bir sürü aktivite yaparken insanların arasında çok yapmacık ve rahatsız olduğumu dile getirmiştim, tabii bu sorun bende 10 ay önce başlamıştı, psikiyatri'a gittiğimde tüm sorunlarımı anlattım ve bana anksiyete ilaçları vermişti o ilaçları kullandıktan kısa bir süre sonra hastalığım iyileşme yaşadı, ne yazıkki son 1 aydır tekrar ortaya çıktı. Mükemmeliyetçi bir yapım var, herşeyin en iyisinin bende olmasını istiyorum. Bilgisiyarım, cep telefonum, kiyafetlerimin hepsi iyi bir markadan olsun istiyorum ki maddi durumumuz orta seviyenin altında bile, fakat aile bireylerim en büyük hatayı yaparak her istediğimi anında almaya çalıştılar, ve sonunda aldılar. Aslında sosyal fobi dediğim bu illetin tamamen yetiştirilme tarzı ile ilgili olduğunu düşünüyorum, yani küçükken çok korundum, sürekli övgüler yağdırıldım ve yaşım 10 15 olana dek ailem çok üstüme düştü aslında, sonradan özgüven sorunum ile birlikte okul ortamında sürekli sessiz kaldım, hep susmayı tercih ettim, arkadaşlarım neden hiç konuşmuyorsun neden bu kadar sessizsin dediklerinde benim yapım bu dedim ve devam etmeye çalıştım, oysaki içimde fırtınalar kopuyordu. Fiziksel olarak korktuğum/kaçındığım şeylere gelirsem bir ergen erkeğe göre dudaklarım çok dolgun olmasıydı ve bunun erkekte itici olduğunu sanmamdı, ayrıca kendi tipimi hiç bir zaman beğenmedim, nasıl değiştirebileğimi düşündüm estetik denemek istedim tekrar vazgeçtim, ve yüce Allah beni böyle yaratmış deyip dışarı çıkmaya çalıştım, fakat gel gelelim ki sokakta arkadaşlarım ile görürken insanların benim tipime bakarak dalga geçermişcesine gülermiş kendini zor tutarmış gibi gülmeleri, yada ben kendimi sürekli farklı yapmak istediğim için saç stilime ardından bu beğenmediğim tipime bakıp resmen aralarında konuşuyorlar sanıyordum her haraketim izleniyordu sanki okul durumuma gelince okulda sürekli 'efendiliğim, sessizliğim' konuşulmuştur bugüne kadar. Fakat son 4 ay önce tipimi kötü bulduğum ve insanların bana saygı göstermesi için sürekli pahalı kiyafetler, cihazlar kullanarak ve farklı bir saç tipine bürünerek belirtmek istedim, yaşadığım il küçük bir il olduğu için ve farklı bir giyiniş tarzım yada saç stilim var diye sürekli bana baktıklarında sosyal fobim günden güne daha gelişti, ağır bir özgüven kaybım var. Karşı cins ile konuşurken pelteklenme, ağız kuruması titreme alakasız kelimeler söyleme vardı ve bende günden güne okulda fazla konuşmadığım için sanki ezik duruma düşmüşüm gibi geldi fakat arkadaşlarım ile konuşurken onlar benim için konuşmakta can atıyorlardı, ''kanka gel 2 muhabbet edek'' gibi lafları lise hayatımda çok duydum ve kısa cevaplar verip bu şekilde muhabbet ettim, son 3 yıl öncesinde sürekli bilgisiyar başında asosyal şekilde online oyunlar oynayıp geçirdim ve bu bende bu bahsettiğim tüm hastalıkların gelişmesine, ilerlemesine ve hatta son raddeye gelmesine sebep oldu bu yüzden çok pişmanım.

Fakat artık hayatımın değişmesini, yepyeni bir sayfa açıp bu tür sorunlarımı yıkmak için teyzem aracılığı ile değerli psikolog hocam Hüseyin Kaçın'a gitmek oldu. İlk terapide tüm sorunlarımı anlattım, ve daha seanslarımızın olduğuna inanıyorum. Hem kendi çabamla, hemde değerli hocam Hüseyin Kaçın ile birlikte atlatmak istediğim bir hastalığım olduğuna inanıyorum, terapilerin gidişatını şu anda net belirleyemem fakat bu süreç ilerlerken içimde hep bir umut var, o aklıma gelince duygudurumum başka bir hâl alıyor ve mutlu oluyorum. Belkide sahip olduğum şeylerden olsa gerek?

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Ynt: SOSYAL FOBİ ve PSİKOTERAPİ: ERKEK KİMLİĞİNDEKİ SORUNLAR
« Yanıtla #1 : 12 Kasım 2014, 04:52:37 ös »
Yaklaşık 1.5 ay önce Hüseyin Kaçın hocam ile ilk terapi ve ikinci terapi sonrası yaşadığım duygu durumumu özetleyeceğim buradan. İlk terapide sosyal fobinin tüm belirtilerini yaşadığımı anlatmıştım hocama, oda bana nedenlerini ve yaşadığım duygudurumları sorguladı içimden sürekli şu kapıdan çıkınca sosyal fobinin s sini unutup hayatıma bir rest çekip rahat bir hayat yaşamak istiyordum, fakat bu olmadı işler yolunda gitmedi. 2. terapide hocam ile sosyal fobiyi yenmek için bazı ödevler verdi ve bende bu ödevleri yapmaya çalıştım. Okulda basketbol takımına katılmak olsun, okulun rehber öğretmenine gitmek olsun bu tür şartlar koşmuştu bana. Kısaca yaşadığım sosyal fobinin içeriğini anlatayım; bende sosyal fobi 9. sınıfta yoktu fakat 1 yıl geçince 10. sınıfta kendimi tipsiz olarak gördüm, değersiz hissettim ve bu tipsizliğimi örtmek için neler yapabileceğimi düşündüm, en başta özgüven kazanmak için belirli kitaplar aldım, sürekli pahalı şeyler alınca özgüvenim yerine geliyordu ve buda ailemi feci şekilde sarsıyordu, kendime sahip çıkamıyordum zor şartlarda da olsa aldırıcaktım, o olacaktı.  İnsanlar beni zengin görsün istiyordum, elimde iPhone 6 Plus’ı gören ‘’aaa bu ne kadar zengin, iyi birisiymiş çok cool ya’' demelerini bekliyordum ve buda oldu. Sınıf içerisindeki durumumu biraz anlatmam gerekirse, sürekli sessiz bir kişiliğe sahibim ve az öz konuşurum. Yeri geldiğinde konuşurum fakat bunların tamamı sosyal fobiye bağlı, içimde ne fırtınalar kopuyor bir bilseniz, her neyse sınıf içerisinde sürekli örnek gösterildim, hocalarım sözlü notlarım hep 100 verirdi ve bende övüldüğümde bir nevi egomu tatmin ediyordum aslında arkadaşlarım bende sosyal fobiyi öğrenmemesini istiyordum. Çünkü öğrenirlerse rezil olacağımı, aşağılayacaklarını hissediyordum yeryüzündeki herşeyin en iyisine sahip olmak istiyordum hocamında dediği gibi biraz narsist bir kişiliğe sahibim fakat böyle bir ifade içine girmek bende istemiyordum. Sürekli narsistliğimi yenmeye çalıştım ve her geçen gün tekrardan yenmeye çalıştım.

17 yaşındayım ve 16 - 17 yaşı ergenlik yaşının dönemi olduğunu biliyorum suratım tam olarak oturmadı fakat ben yinede tipsiz olduğumu yakışıklı olmadığımı iddia ediyordum, aynaya bakıyordum aslında baktığımda ortalama birisini görüyordum fakat dışarıdan öyle gözükmüyordum sanırım, buda bende bir paronaya oluşturdu insanlar sınıfta beni konuşuyorlar sanki, yada benimle dalga geçiyorlar aralarında beni konuşuyorlar tipim hakkında gülüyorlar diye hissediyordum. Buda sosyal fobinin ilerlemesine sebep oldu.

terapi sonrası kendimi bir güzel sorguladım insanları umursamamayı öğrenmem gerektiğini söyledim kendime fakat yanımdan geçerken birisi gülse dahi bana mı gülüyor diye sorguluyordum paronaya yine artıyordu. Arkadaşlarım sürekli benimle konuşmak istiyorlardı, ‘’kanka naber ya’' gibisinden bende şöyle düşünüyordum, benimle neden konuşuyorlar? Acaba çok mu tipsizimde beni ezik olarak görüyorlar da konuşmak istiyorlar diyordum dediğim gibi 2. terapi sonrasında pek değişen birşey olmadı bende çabalamaya devam edip yılmaktan kaçınacağım. Fakat şunu öğrendim ''fiziksel kusurlarımdan ben sorumlu değilim, bunun için beni suçlayamazsınız’’ cümlesini hep aklıma getirdim, fakat şunu söylemeliyim ki ilk terapi ile 2. terapi arasında bayağı fark oldu, rahatlama yönünden bayağı rahatladım ve gün geçtikçe rahatlamama dahada fazlalaşıyordu.

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
Ynt: SOSYAL FOBİ ve PSİKOTERAPİ: ERKEK KİMLİĞİNDEKİ SORUNLAR
« Yanıtla #2 : 27 Kasım 2014, 11:37:53 ös »
Mutlu günler, bugün 4. terapi sonrası değişen duygudurum ve sosyal fobiye bağlı gelişen olayları aktaracağım.

I. En son Hüseyin hocama gittiğimde ödevlerimi sordu ve ödevlerimi yapmaya başlayacağımı belirttim bir türlü yapamasamda sonunda bir kaç arkadaşıma sosyal fobili olduğumu açıkladım, fakat anlamadılar sanırım ve bende üstelemedim. 4. terapi sonrasında bir önceki notumda belirttirdiğim gibi artık toplum içerisinde rahat olmaya başlamamı hatırlatmak istiyorum artık gerçekten pek umrumda değiller çünkü dünyada milyar insanın arasından tek ben değilim bu durumu yaşayan ve buna kendimi inandırdım.

terapide Mert adında ve 19 yaşında Trakya Üniversitesinde Makine Mühendisliği okuyan bir genç geldi ve hocam onun sorununu anlatmasını istedi, Mert bedenimin tüm yaşadığı şeyleri anlattı ve sanki beni kelimelerle anlatıyordu bedenim eksiksiz yaşadığı tüm rahatsızlıkları yaşamıştı. Kendisi ile görüşmek istedim ve sosyal medya hesaplarını aldım, kendisi ile görüştük-buluştuk ve sanki onu bana Allah gönderdi, gerçekten iyi anlaştık ve kendisinden çok çıkarımlarım oldu. Kendisiyle görüşmeye devam edeceğim.  nedeninin bilmiyorum kendisi konuşmasıyla insanları kendisine bağladığına eminim, bu kadar net söylememin sebebi her görüştükten sonra duygudurumumun iyiye gitmesi, insanları tanımam ve umursamaz tavırlara girmem benim için artıdır her zaman. Mert ile Allah izin verirse iyi sıkı bir dost olup değerli Hüseyin hocam ile birlikte yaşamakta olduğum sosyal fobi, psikoz belirtili ağır depresif nöbet tanısındaki hastalıkları tamamen değilde %60 lık bir oran ile yenmek istiyorum. Çünkü psikolojik rahatsızlıklar hiç bir zaman tamamen yenilmez illaki bir süre sonra pürüzler çıkar. Mert ile ilgilili daha çok anlatabileceğim şeyler var 2. görüşmemizde planlar vesaire yaptık ve iyi birisi olduğunu anlamaya başladım.

II. Devam eden sosyal fobimde bazı gelişmeler yaşadım, mesela toplumda artık daha rahat yiyip içebiliyorum yada pek konuşkan olmasamda sohbeti başlatabiliyorum ve bu bana göre çok iyi bir gelişme.