Gönderen Konu: KADINLARDA VAJİNUSMUS PROBLEMİ  (Okunma sayısı 4380 defa)

psikolog

• Global Moderator
  • Hero Member
    • Profili Görüntüle
KADINLARDA VAJİNUSMUS PROBLEMİ
« : 17 Ocak 2013, 03:41:48 ös »
Vajinismus sorunu özellikle ülkemizde bir çok kişinin yaşadığı bir problemdir.
Dünya ülkelerinde bu oran ortalama olarak  % 2-5 arası iken ülkemizde %10 lara ulaşmakta yani her 10 kadından bir tanesi geçici de olsa bu sorunu yaşamaktadır.

Kadınların yaşadığı sıkıntılar kadar erkeklerde kendi içlerinde benzer kaygı ve sıkıntı yaşayabilmekte veya eşlerinin yaşadığı sıkıntıdan etkilenebilmektedirler.

İnsana yaşattığı kaybolmuşluk, ne yapacağını bilememe, kaygı, endişe ve boğulmuşluk hissi çok yorucudur.
Sorunu anlayamamak, çözümü hayalde dahi canlandıramamak, çözüm için atılan adımların yarattığı sıkıntı hem erkek, hem de kadın için büyük bir karmaşa, kaygı ve korkudur.
Cevap bulunamayan birçok soruda daha fazla üzüntü ve kendine güvensizlik yaratmaktadır.
İlk başta akla gelen;
1- Niye ben veya biz böyle bir problem yaşıyoruz ?
2- Çözümü var mı? Kesin mi ?
3- Çözüm için ne yapmalıyım veya yapmalıyız ?
4- Tedavi ne kadar sürede biter ?
5- Nasıl bir tedavi uygulanacak ?
6- Tedavinin maliyeti ne kadar olacak ?
7- Canım acıyacak mı ?
8- Tekrar eder mi daha sonra ?
9- Bu problem nedir? Nasıl bir şeydir ?
10- Erkek olarak kocanın bu süreçte rolü ve tutumu nasıl olmalı ?
ve buna eklenen daha bir sürü sıkıntı ve soru.
Yapılacak ilk şey doktora başvurmaktır.
Doktorla yüz yüze yapılacak bir görüşme sıkıntınızı daha rahat anlatmanızı ve konuyu ve detayları anlamanızı sağlayacaktır.
Doktorunuza giderken aklınıza gelen soruları daha önceden not alarak giderseniz unutmadan hepsini sorabilirsiniz.
 Bu sorunda bilgi ile duygunun eşleşemediğini biliyoruz,
yani eşinizi sevdiğinizi, onunla beraber olmak istediğinizi, bunu herkesin yaşadığını bildiğinizi, insanların bunu yaşarken zevk aldığını bildiğinizi ama
o an geldiğinde duygularınızı kontrol edemediğinizi biliyoruz ve sizi anlıyoruz ,
sizin duygularınız her şeyden daha önemli.
Kaygı duyduğunuz hiç bir şeyi yaşamayacaksınız ve yapmayacaksınız.
Süreçlerinizdeki ilerlemeler siz duygusal olarak olgunlaştığınız ve bir üst sürece geçebilirim, geçelim dediğiniz zaman seviye olarak ilerletilecektir.
Eşinizin sizinle birlikte tedaviye gitmesi en uygun olanıdır ama bazı kaygılarından dolayı gidemiyorsa veya fiziki koşullardan dolayı gidemiyorsa tercih edilmemekle beraber tek başınıza tedavinizi alabilirsiniz.

Hastalıklar ve tedavi yöntemleri genel isimler altında toplansa bile kişiye özel farklılık gösterir ve de kişiye özel tedavi verilir.
ve de hastayı görmeden bazı yorumlar yapılamaz, fikir söylenemez,
çünkü fikir beyan edebilmek icin elde somut veri olması gerekir ,bunun dışında bir koşulda yorum yaparak fayda yerine zarar verebiliriz, hekimliğin birinci şartı zarar vermemektir.

Özellikle de vajinismus gibi yoğun kaygı ve endişenin olduğu ve tedavinin hastanın kişilik özelliklerine, ona ait kaygı ve korkularına göre düzenlendiği bir problemde, zaman çok değişkenlik gösterecektir, işin mali kısmı da hastaya ayrılan zamanda verilen tedaviye göre belirlenecektir,bu yüzden kesin zaman ve mali portre önceden belirlenemez. zaten bunu söyleyen biriside olsa inandırıcı

Aynı şekilde tedavinin başarısı da hekimin yetenek, tecrübe, ve bilgi birikimine bağlı olduğu kadar hastanın çözüm isteği, içinde bulunduğu sosyal ve kültürel koşullar kadar eş desteği ve de bir çok şeye bağlıdır,
Bu yüzden kesinlerle konuşmak gerçekçi değildir.
Konunun bilinmezliği, eğer başka ve uzak bir şehir veya ülkeden geliniyorsa uzakta olmanın verdiği sıkıntılar nedeni ile de kişiler bilgilenmek ihtiyacı duyarlar buda gerekli bir gerçekliktir.

Tedavi yöntemi hastanın ihtiyacına göre belirlenir,
bazı hastalarda sadece bilgi-bilişsel terapi yeterli olurken bazılarında davranışsal tedavi uygulanır, bazılarında çocukluk dönemi ve anne baba ile ilişkileri içeren dinamik dediğimiz tedavi yöntemi uygulanır,
bazılarında ise sadece  telkin yeterli olabilmektedir. Bazı hastalarda ise karma-bütüncül bir tedavi yöntemi uygulanır.
Uygulanacak terapi-tedavi yöntemi hastayla görüşüldükten sonra onun sıkıntısına ve koşullarına göre belirlenir.

Genelde ortalama tedavi süreleri 3-5 seans  arasıdır, bu da yaklaşık 2-4 hafta arasında tamamlanır.Bu ortalama süreçlerdir kişie göre kısalabilir veya uzayabilir.

Şehir dışından veya yurtdışından başvuran hastalara  ise yoğunlaştırılmış bir tedavi uygulanarak  bu süre  3-5 gün içinde tamamlanabilir.

Tedaviyi sonuçlandırıp hastanın sağlıklı bir cinsel hayata kavuşması,
mutlu bir evliliği olması ve de normal yoldan çocuk sahibi olacak süreçte yolunun açılması sağlanmış olur.

Yaşayan kişi için çok ciddi bir problem olan vajinismus sıkıntısında

sıkıntıyı hafifletmek içinde yapacağınız - düşüneceğiniz ; gitmeye ben karar verdim, istemediğim zamanda vazgeçebilirim , psikologumun beni anlayacağını ve bana yardım edeceğini biliyorum diye kendinize telkinde bulunmaktır.
Kendinize , eşinize ve doktorunuza inanırsanız ve de tedavinin gereklerini yerine getirirseniz bu sorunu aşacaksınız.