Hüseyin Kaçın Forum

Genel => Cinsellik => Konuyu başlatan: psikolog - Ekim 17, 2012, 12:23:38 ös

Başlık: CİNSEL TAKINTILAR ve ÖZGÜVEN EKSİKLİĞİ
Gönderen: psikolog - Ekim 17, 2012, 12:23:38 ös

Toplumsal baskılar ya da psikolojik nedenlerle ortaya çıkan cinsel takıntılar, kişilerin yaşam kalitelerinde ciddi düşüşlere yol açabiliyor. 'Performans anksiyetesi'ne dek uzanan bu takıntıların tedavisi için, uzmanlar özgüven sorunlarına odaklı cinsel terapileri öneriyor.
 
Cinsel takıntılar neden ortaya çıkar?

Takıntılar, zorlayıcı düşünce ve alışkanlıklar ile yanlış inançlar, cinsel yaşamımızın önemli sorunları arasındadır. Bunlar, cinsel yaşamımızın kalitesini olumsuz yönde etkileyebildikleri gibi; bazen cinsel işlev bozukluklarına, bazen de cinsel yaşamın önünde ciddi bir engele dönüşebilmektedirler. Ortaya çıkmasında ve sürmesinde, genellikle çok sayıda psikososyal ve kültürel etken birlikte rol oynamaktadır.

Takıntıların oluşmasını neler hazırlar?

Çeşitli bedensel hastalıklar ile başta depresyon, anksiyete bozuklukları ve psikozlar olmak üzere çeşitli psikiyatrik hastalıklar, çeşitli ilaçlar ile alkol ve uyuşturucu madde kullanımları, cinsel istek, cinsel birleşme sıklığı ve ereksiyon gibi konulardaki abartılı performans beklentileri, gebelik ve emzirme dönemi, menopoz ve yaşlılık gibi yaşam dönemleri, eşlerden herhangi birinde varolan cinsel işlev bozukluğu, aldatılma ve taciz, tecavüz ve cinsel şiddet gibi çeşitli cinsel travmalar sık rastlanan nedenlerdendir.

Performans anksiyetesi nedir?

Performans anksiyetesi, özellikle cinsel bilgi ve deneyimi yeterli olmayan kişilerde bir kez yaşanan sertleşme güçlüğünün ardından bile ortaya çıkabilen, sıklıkla geçici ve hafif olarak yaşanan bir durumdur. Kişi, her seferinde yine sertleşme sağlayamayacağı ya da sağlasa bile sürdüremeyeceği, sertleşmesi olsa bile yetersiz bir sertleşme olacağı ve eşinin tatmin olmayacağı gibi takıntılarla meşgul hale gelir. Daha cinselliği düşünmeye başladığı anda, asıl odaklandığı konu zevk almak ya da doyuma ulaşmak değil, 'başarıya ulaşmak' haline gelir.

Kadınlarda da görülür mü?

Orgazm güçlüğü yaşayan ve özellikle bunu bir takıntıya dönüştüren kadınların da 'orgazma ulaşmak' ile ilgili bir çeşit performans anksiyetesi yaşadıklarını, böylece orgazma ulaşmanın daha da güç hale geldiğini gözlüyoruz. Yatağa, orgazma yani 'başarıya' ulaşmak hedefiyle giren bir

kadının cinselliğin keyfini çıkarmak yerine 'hedefe odaklanması', orgazmını daha da güçleştirmektedir.

Anatomik takıntılar nelerdir?

Başta cinsel organlar olmak üzere bedenin çeşitli bölümlerine yönelik yetersizlik ya da çirkinlik üzerine odaklı takıntılara toplumumuzda sık rastlanmaktadır.

Erkeklerde anatomik takıntılar neye dayanır?

Daha çok penise odaklanmaktadır. Doktor doktor dolaşan, penisinin normal boyutlarda olduğunu belirten doktorlara bir türlü inanmayan, ikna olmayan kişi sayısı az değildir. Bu olguların bir bölümü penis büyütme yöntem ve operasyonlarına kadar gitmektedirler.

Peki ya kadınlarda?

Kadınlarda da cinsel organlarının garip, çirkin ya da iğrenç göründüğü gibi takıntılar toplumumuzda sıktır. Öte yandan, kadınlarda anatomik takıntıların bedenin diğer bölgelerine odaklanması erkeklerden daha geneldir. Ülkemizde son yıllarda sayıları hızla artan güzellik ve estetik merkezlerinde bu takıntılarına çözüm arayan kadınlarımızın sayısı az değildir.

Sabah