Gönderen Konu: Dikkat eksikliğimin nedenleri  (Okunma sayısı 2927 defa)

ahmetist78

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Dikkat eksikliğimin nedenleri
« : 08 Mayıs 2021, 04:16:15 ös »
 Evet ders çalışmaya başladığımda, ders dinlemeye çalıştığımda, enstrüman çalmak için nota çalıştığımda ve buna benzer durumlarda neden geç odaklanıyorum neden geç anlıyorum bunun nedenlerini irdeleyeceğim.Öncelikle şöyle başlamam gerekirse bir işe başlarken düşünce yoğunluğuna giriyorum.Odaklanmaya çabaladığımda düşünce ordusu adeta aklıma hücum ediyor sanki.Böyle oluncada laptop başında 2saat durduysam ancak 30 dakika taş çatlasa 1saat hakkıyla çalışabiliyorum.Büyüteci alıp o düşünce dünyasına biraz zum yapacak olursak neler geçiyor aklımdan onları yazacağım.
-Takıntılar.Örneğin dersteyken bir yeri kaçırdığımda veya hemen anlayamadığımda o yeri asla atlayamamak.Öğretmen derse devam ettiğinde kaçırdığım yeri anlamak için yırtınıyorum.Bu seferde hoca yeni bir şey anlatmaya başladığında onu kaçırıyorum.Ve dersten kopma sürecim başlıyor.Sürekli hocayada sınıf ortamında soru soramıyorsun çünkü dalga geçilme vb. gibi durumlar olabiliyor.Veyahut ders çalışırken bir yeri anlayamadım ve odaklanamadıysam oraya sonra bakarım veya ilerleyen zamanlarda anlayabilirim demek yerine, 10 saatimi versem de anlamam gerek diye ona vaktimi sarf ediyorum  ve anlayacağım diye tonla  zaman kaybediyorum
-Bu düşüncede kaygılardan kaynaklanan bir düşünce yapısı.Aslında hem kaygı hem takıntı karışık.ders çalışırken burayı ya anlamasam, bak burası çok önemli anlaman gerekiyor, burayı kaçırırsan hiçbir yeri anlayamazsın, şimdi bakacaksın ama gene anlayamayacaksın, gene odaklanamayacaksın buraya, gibi düşünceler gelmesi durumu.
-Aşşağılık kompleksleri.Bir şeyi anlamaya çalışırken kendini beğenmediğini fark etmek.Kendini beğenmediğin için insanların özgüvenini kıskanmak,özgüvenlerine öfke duymak.Bir işe odaklanmaya çalışacağın zaman vücudunu  beğenmemek, sınıf ortamında durduğunda ise  insanların senin hakkında ne düşüneceğini düşünmek.Hoca beni yanlış anladı mı anlamadı mı düşüncesi.Sonrasın da kaygı durumu başlıyor.Aşağılık komplekleri kaygıya dönüşüyor.
-Ortamdaki cisimlerin kafanı dağıtmas.Merakının onlara kayması durumu .Bu da az da olsa bende oluyor.Dikkatini kaybettiren bir durum.
-Mükemelliyetçilik takıntısı.Bir yeri anlamaya çalışırken onu mükemmel biçimde anlama dürtüsü.İnciğine cinciğine varana kadar anlama isteği.Buda gereksiz zaman harcanmasına neden oluyor.Anladığın kadarıyla yetinmeyi bilmek gerekli.Fazlasıyla beynini kurcalamamak gerekli.Ben fazlasıyla beynimi kurcalıyorum.Bir şeyi anlarken en ufak detayını dahi bilmek istiyorum.Bunu bilmediğim zaman bu şeyi geçtiğimde içim rahat etmiyor.

KoyuGri

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dikkat eksikliğimin nedenleri
« Yanıtla #1 : 15 Mayıs 2021, 06:57:39 ös »
Ben direk “malım” diyip geçiyorum sen bir sayfa yazı yazmışsın valla tebrikler ashdhfj