Gönderen Konu: Eşcinselliğe Değil Bu Zihniyete Terapi Lazım - Pınar ÖĞÜNÇ  (Okunma sayısı 6577 defa)

alıntı

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • İleti: 142
  • Profili Görüntüle
Eşcinselliğe değil bu zihniyete terapi lazım
PINAR ÖĞÜNÇ -  pinar @ pinarogunc.com.
26/12/2011


Translara kılıçla saldırılan bir ülkede, eşcinselleri tedavi edebileceğini söyleyen diplomalı psikologlar var.


Posta kutusuna düşen mesajın başlığı ?Lezbiyen terapi?ydi. Hüseyin Kaçın isimli psikolog, mahir olduğu terapi türünü tanıtıyordu.
 Kişisel web sitesinde ?sigara bırakma?, ?sosyal fobi? ?sınav kaygısı? gibi konu başlıklarından ayrı olarak ?eşcinsel terapi? bölümü açılmış. Şöyle diyeyim, www.escinselterapi.net yazdığınızda, doğrudan www.huseyinkacin.com açılıyor. Bu terapi çeşidi, o derece alametifarikası yani kendisinin.
 Sitenin forum kısmında kâh psikoloğumuzun kaleminden, kâh kendisine başvuranların ağzından dökülenleri okuyabiliyorsunuz. Şüpheci yanımı bastırıp orada okuduğum bütün hikâyeleri doğru kabul edeceğim. Mesele başka çünkü.
 ?Eşcinsel olmayı kabul etmek demek, size çocuk yaşta cinsel tacizde bulunan insanı haklı çıkartmak demektir?, ?Eşcinsellik, özgür bir tercihin değil, genellikle çocuklukta yaşanan travmaların ve anne-baba ihmallerinin sonucu gelişen bir durumdur? tespitleri Kaçın?ın konuya dair temel fikrini özetliyor.

Çaydanlıkla oynamak ne?
 Katıldığı bir TV programında eşcinsellik kastedilerek ?Bu doğuştan olan bir sıkıntı mı? diye soruluyor. ?Hastalık? deyince bir alınganlık doğduğu için ?ruhsal ve cinsel bir eğilim bozukluğu? tarifini tercih ediyor Kaçın.
 Özgürlük fikriyle eşcinselleri aşağılamayı harmanladığı hakikaten çok ilginç bir çıkarsaması da var: ?Kendi özgür seçimiyle eşcinsellikten kurtulmak isteyenlere tedavi imkânı sağlamamak, ?Bu tedavi edilebilen bir hastalık değildir? demek, gerçekte eşcinselleri küçük düşüren ve ahlaki olmayan bir tutumdur.?
 Forumda ?Ne kadar zamanda geçer?, ?Seansı ne kadar?, ?Şunu yaptım, böyle hissettim, ben eşcinsel miyim? türü sorular yöneltilmiş. Psikolog Kaçın da cevap veriyor mesela: ?Hayır, çocukken çaydanlıkla oynamak kadınsı davranış değildir.?
 Memnuniyet ifşaatları da bir acayip: ?Ben bile kendime inanamıyorum, geçen hafta gerçekleştirdiğimiz terapiden sonra kadınlar artık ilgimi çekmiyor. Terapiden sonra lezbiyen ilişkilerin bana zarar verdiğini, aşırı derecede yıprattığını düşündüm ve sıkıldığıma karar verdim.? Haydi diyelim eşcinselliğin müsebbibi ağır çocukluk travmaları, bu kadar çabuk nasıl çözülüyor o zaman?

?Benim Çocuğum?
 Çocukları bu ?bozukluktan? mustarip ailelerin çok dertli olduğunu söyleyen Hüseyin Kaçın, keşke LİSTAG- LGBTT Aileleri Grubu?yla tanışsa... Gerçi o, çocuklarının eşcinsel olduğunu öğrenen ailelerin panikle eşcinsel derneklerine koştuğunu, buralarda bu ?sıkıntının? giderilebileceğinin özellikle gizlenip ailelere durumu kabullenmelerinin öğütlendiğini söylüyor. Şikâyet ediyor bundan.
 LİSTAG?da aileler bir araya geliyor, konuşuyor, dertleşiyorlar. Bu noktaya gelene kadar çok zor günler de geçirmişler ama yeri geliyor çocuklarıyla eyleme gidiyorlar. Her ayın ilk perşembe akşamı gönüllü psikiyatrlardan destek alıyorlar. Evet, onlar terapi alıyor ama tam da çocuklarını ?bozuk? gören bu anlayıştan mustarip oldukları için. Bu zihniyettekilere kuracakları cümleleri bulmakta zorlandıkları için.
 Hüseyin Kaçın, ?Eşcinsellerin kendilerini suçlu, huzursuz, yalnız, depresif, sıkıntılı ve gergin hissetmeleri sık rastlanan bir durumdur? diyerek başlayıp sonra onları ?düzeltme? yöntemleri açıklıyor sitesinde. İşte onlara ?hasta? diyen bakanlar, ?bozuk? diyen hekimler var olduğu için huzursuz, yalnız, depresif, sıkıntılı ve gerginler halbuki.
 
 Geçen hafta bu ülkede bir grup trans kadına satırla ve kılıçla saldırıldı. Biri ağır yaralandı. Satır ve kılıç! Burada asıl tedaviye ihtiyacı olan kim?

Kaynak: Radikal - Yazarlar - Pınar Öğünç - Eşcinselliğe değil bu zihniyete terapi lazım
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2014, 06:22:33 ös Gönderen: psikolog »

alıntı

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • İleti: 142
  • Profili Görüntüle
Ynt: Eşcinselliğe Değil Bu Zihniyete Terapi Lazım - Pınar ÖĞÜNÇ
« Yanıtla #1 : 04 Şubat 2012, 02:33:37 ös »
From: mert-0990@hotmail.com
To: pinar.ogunc@radikal.com.tr
Subject: EŞCİNSEL TERAPİ VE ÖZGÜRLÜK


                        MERHABA PINAR HANIM
       Eşcinsellikle ilgili yazınızı okudum.Hüseyin Kaçının bu konuda yardım alan bir danışanı olarak beni üzdüğünüzü belirtmek isterim
                          bir hukukçu olarak bu konuyu 2 şekilde ele almamız gerektiğini düşünüyorum:1.USUL 2.ESAS
                                                        1.usul açısından (yani  terapilerin  yapılış şekli açısından)
       Başkasının hakkına dokunmadan başkasına zarar vermeden dilediğini yapabilmeye ÖZGÜRLÜK denildiğini sanırım sizde duymuşsunuzdur.bu terapilere başlamak istiyorsanız Hüseyin Hocayla iletişime geçiyorsunuz bilgi alıyorsunuz ve EĞER İSTERSENİZ başlıyorsunuz ve bu terapileri sadece hüseyin hocayla yapıyorsunuz başka biriyle muhatap dahi olmuyorsunuz dolayısıyla eğer hüseyin hoca rahatsız değilse:) ki sizde takdir edersiniz ki değil dolayısıyla kimseye zarar ver(e)memiş oluyorsunuz.nihayetinde EŞCİNSEL TERAPİ ALMAK BİR ÖZGÜRLÜKTÜR VE BU ÖZGÜRLÜĞÜ KİMSE ENGELLEYEMEZ SAYGI DUYMAK ZORUNDADIR.Eğer siz benim özgürlük alanıma saygı duymaz müdahale etmeye başlarsanız bende sizin özgürlüğünüze saygı duymamaya müdahale etmeye başlarım haliyle.
                                                       2.esas açısından(yani terapilerin içeriği açısından)
       Pınar hanım işte bu alanda dilediğiniz gibi eleştiri yapmakta özgürsünüz.ancak yine saygı çerçevesinde yani jakoben militarist beyaz türklere has bir kibirle değilde(ASIL BU ZİHNİYETE TERAPİ YAPMAK LAZIM GİBİ) empati kurmayı bilen normal insanlar misali.
       Eşcinselliği KUTSAL BİR DOGMA  haline getirmeye çalışanlara inat eşcinselliği tartışmaya açıyoruz.ortak hayat hikayelerinden yola çıkarak bir varsayıma teoriye ulaşıyoruz.ortaya çıkan varsayımlara göre belli olgular belirleyip uygulama aşamasına geçiyoruz.yani bu terapilerde sosyolojik ve psikolojik bir deney ve gözlem yöntemini kullandığımızı söyleyebiliriz.şu an saptadığımız en büyük  olgu BABA ÖĞESİNİN PASİFLİĞİ BUNUN YANINDA ANNE ÖĞESİNİN DOMİNANTLIĞI..saptadığımız ikinci olgu ÇOCUKLUKTA YAŞANAN CİNSEL İSTİSMAR VAKALARI..ve yine herkesin kendi hikayelerine göre değişen spesifik bir takım başka olgular..yani pınar hanım bizim tezlerimiz ve antitezlerimiz var.. bunları tartışmaya her zaman açığız ancak dediğim gibi medeni insanlar olarak karşılıklı saygı çerçevesinde...NOT: ''bu durum madem ki çocuklukta yaşanan derin travmalardan kaynaklanıyor da neden bu kadar kısa sürede çözülüyor?'' diyorsunuz..bu sorunun çözümü kişiden kişiye değişen kişilerin yaşadıkları travmaların büyüklüklerine göre içinde bulundukları sosyal gerçekliklere göre değişen süreler istemektedir.forumu incelerseniz 3 ayda değişenleri de benim gibi 1 2 yıldır devam edenleri de görebilirsiniz.evet dediğiniz gibi pınar hanım çözüm hiçte kolay ve yakın değil..

alıntı

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • İleti: 142
  • Profili Görüntüle
Ynt: Eşcinselliğe Değil Bu Zihniyete Terapi Lazım - Pınar ÖĞÜNÇ
« Yanıtla #2 : 04 Şubat 2012, 02:33:58 ös »
Merhaba Pınar Öğünç

eşcinsellikle ilgili yazdığınız yazıyı okudum, merak ettiğim birkaç şey var facebook sayfanıza da yazdım, eşcinsellikle ne kadar ilgilisiniz, bilimsel olarak ne kadar bilgiye sahipsiniz tabi ki bilemiyorum, ama sizinle şunu paylaşmak isterim, danışmanlık alanından olan biri olarak, siz bu insanlarla terapi yapan psikolog veya psikiyatristlere tepki gösterirken eşcinsel kimliğinden dolayı acı çeken, değişmeye karar veren, hayatını kendi kimliğiyle devam ettirmek isteyen ve bunu başaran çok insan var. okuyan yazan insanların o forumlarda yazanların uydurulmuş senaryo olduğunu düşünmesi de beni hayrete düşürüyor. bu insanları anlamak, onlarla gerçekten onlar istedikleri için terapi yapmak onlara yardım etmenin bir yolu, anlaşılmaya, dinlenmeye ihtiyaçları var gözlemlediğim kadarıyla bu kişilerin. evet bu senin tercihin güle güle kullan cümlelerine değil.
tabi ki burada şahsınıza bir diyeceğim yoktur, sadece düşüncelerimi sizinle paylaşmak istedim.
iyi çalışmalar
Emel Ulukaya
gokkusakgok@mynet.com

Merhaba,

Benim de anlamadığım “hayatına kendi kimliğiyle devam etmek isteyen” derken sizin ne kastettiğiniz. Dikkat ederseniz benim insanları “düzeltmek” amacıyla yapıldığı idida edilen terapilere itirazım var. Bu kafa yapısındaki ayrımcı insanlara söylediğim de, “evet eşcinseller, translar ve aileleri terapi alıyor ama tam de sizin bu zihniyetiniz yüzünden…”
Sevgiler
Pınar Öğünç

PINAR ÖĞÜNÇ mail adresi:  pinar@pinarogunc.com
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2014, 06:23:07 ös Gönderen: psikolog »

alıntı

 • Global Moderator
 • Full Member
 • *****
 • İleti: 142
  • Profili Görüntüle
Ynt: Eşcinselliğe Değil Bu Zihniyete Terapi Lazım - Pınar ÖĞÜNÇ
« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2012, 02:34:13 ös »
pınar öğünç hanım
                                                                              ben hüseyin kaçının eşcinsellik konusunda danışanlarından biriyim.
                                                                                     evet doğru tahmin ettiniz ben bir eşcinselim.
                         pınar hanım kimse kimseye zorla terapi yapmıyor ancak siz ve sizin gibiler bunu anlamakta neden bu kadar zorlanıyorsunuz? anlamıyorum.size o forumda yer alan bir yazımı gönderiyorum.(bknz:bir eşcinselin ışık arayışı)
        Facebookta erce erkekçe diye biriyle tanıştım.HÜSEYİN KAÇIN adında eşcinsellik tedavisiyle ilgilenen bir psikolog olduğunu ve kendisininde tedavi gördüğünü bana da tavsiye ettğini söyledi.daha önce tanıştıklarım bunun bir tedavisinin mümkün olmadığını hatta bunun bir hastalık değil tercih meselesi olduğunu söylemişlerdi.heyecanlandım hemen o psikoloğu araştırmaya başladım sitesine girdim formuna üye oldum.hastalarının yazıları çok olumluydu hatta iyileşenler bile vardı.ancak ona karşıt olan bir grupta vardı onlarında sayfasına girdim.bu grup eşcinselliğin hastalık ndeğil tercih olduğunu iddia edyor ve tercihlerine saygı duyulması gerektiğini söylüyordu.bu gruba şu gerekçelerle katılmadım zaten hüseyin kaçın hakkında hiçbir somut olumsuz olayda yoktu.gerekçelerim:
   
    1.BEN MUHAFAZAKAR BİR AİLEDE DOĞMUŞ DİNDAR OLARAK YETİŞMİŞ BİRİYİM.EŞCİNSELLİK KESİNLİKLE BENİM GİBİ BİR İNSANIN TERCİHİ OLAMAZ.
    2.BU BENİM TERCİHİMSE PEKİ NEDEN RAHATLIKLA İSTEDİĞİM HALDE KIZLARLA İLİŞKİYİDE TERCİH EDEMİYORDUM.
    3.BEN ERGENLİK ÇAĞINDAN BERİ YANİ KENDİMİ BİLDİM BİLELİ BÖYLEYİM HİÇ KIZLARI YADA ERKEKLERİ TERCİH ETME ŞANSIM OLMADI Kİ

EŞCİNSELLİĞİ  gerçekten kendi tercihi olarak görenlere geLince onlarda bizim gibi kimliklerini gizliyorlar.niye gizliyorlar ki? neymiş bizim toplum cahil yobazmışta onları anlayamazmış peki avrupa amerika da dahil dünyanın tüm ülkeleri yasalarla bir takım özgürlükler tanıyor olsalar bile (ki her konuya aynı özgürlükleri tanıyotrlar bu eşcinselliğe özel bir özgürlük değil) toplum olarak neden dünyanın tüm toplumları eşcinselleri dışlıyor küçümsüyor hakaret ediyor.Müslümanı da hristiyanı da yahudisi de budistide asyalısı avrupalısı amerikalısı afrikalısı da eşcinsellere karşıysa ve geriye de kayda değer kimse kalmadıysa demek ki bu bir tercih olsa bile BU BİR YANLIŞ TERCİH

     
hocam öncelikle  şunu da belirtmek istiyorum yazımla ilgili gelen eleştirilerin birinde size terapiye gelenlerin hep cahil insanlar olduğu söylenmiş.bu kişye öncelikle hakaretini kendine iade ederek şunu söylemek istiyorum kardeşim sen beni tanımadan benim hakkımda nasıl yorum yapıyorsun?sen boğaziçinde okuyorsan bende Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde okuyorum.ve bu okula Türkiye de ilk 400 e girerek ilk sıralardan girdim.eğer bende cahilsem herhalde TÜRKİYE NİN  %99U CAHİLDİR yani geriye zeki kültürlü olarak bir sen kalıyorsun   yazık acıdım sana SEN HARCANIYORSUN YA BU KADAR CAHİL İNSANIN ARASINDA NASIL YAŞIYORSUN SEN?!!!! BEN SENİN YERİNDE OLSAM BÖYLE BİR ÜLKEDE 1 DK DURMAZDIM!!!!!!!!!! AMA TABİ DOĞRU SENİN GİBİLER OLMAZSA BİZİM GİBİ KOYUNLARI KİM GÜDECEK?!!!!!!!!!! KİM BİZE IŞIK SAÇACAK?!!!!!!!!  BANA BAK KARDEŞİM ARTIK BIRAKIN ŞU KENDİNİZİ BEĞENMİŞLİĞİ KENDİ GÜRUHUNUZ DIŞINDA KALANLARI CAHİL OLARAK GÖRMEYİ.YANİ BEN EŞCİNSELLİĞİMLE BARIŞINCA MI YAKIŞIKLI BİR ERKEĞE KENDİMİ TESLİM EDİNCE VE SONRADAN DA HERZAMAN OLDUĞU GİBİ ALDATILINCA AŞAĞILANINCA MI TOPLUMDAN HEP GİZLENİP KAÇINCA MI  YADA TRAVESTİ OLUP KENDİMİ PAZARLIYINCA MI ZEKAM BİLGİM KÜLTÜRÜM ARTACAK??
 
       Hocam size insafsızca saldıranlara sesleniyorum kendinize cinsel tercihinize yaşam tarzınıza saygı duyulmasını istiyorsunuz peki siz niçin bize cinsel tercihimize  yaşam tarzımıza saygı duymuyorsunuz? biz eşcinsel olarak yaşamak istemiyoruz rahatsız oluyoruz ve birilerinin bize yardım etmesini istiyoruz Allah razı olsun HÜSEYİN HOCA VE ONUN GİBİ BİR AVUÇ İNSAN DAHA(MUSTAFA MERTER NEVZAT TARHAN CEM KEÇE VE BİR KAÇ KİŞİ DAHA) BİZE YARDIMCI OLMAK İSTİYOR ve size herhangi bir hakatette bulunmuyorlar onlardan yada onlardan terapi alan bizlerden ne istiyorsunuz?SİZ ÖYLE MUTLU OLABİLİRSİNİZ AMA BİZ BÖYLE MUTLU DEĞİLİZ ve bu yaşam tarzından kurtulmak istiyoruz.Siz de bize saygı duymak zorundasınız

psikolog

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 3705
  • Profili Görüntüle
Ynt: Eşcinselliğe Değil Bu Zihniyete Terapi Lazım - Pınar ÖĞÜNÇ
« Yanıtla #4 : 12 Şubat 2012, 11:01:00 ös »
27 Mart 2011 Pazar akşamı TV5 Ana Haber Bültenindeki söyleşide
"eşcinsellik hakkında"
gündemdeki eşcinsel parti adaylarının varlığını konu alarak konuşma yaptı.26/12/2011 tarihli Radikal Gazetesinde sitemiz ve eşcinsel terapiler hakkında
yayınlanan makaleye ulaşmak için tıklayınız

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1073587&Yazar=PINAR_OGUNC&Date=26.12.2011&CategoryID=97#
« Son Düzenleme: 11 Eylül 2014, 01:33:16 öö Gönderen: psikolog »

psikolog

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • İleti: 3705
  • Profili Görüntüle
Ynt: Eşcinselliğe Değil Bu Zihniyete Terapi Lazım - Pınar ÖĞÜNÇ
« Yanıtla #5 : 11 Eylül 2014, 01:54:34 öö »
..