Gönderen Konu: Eşcinsel Terimler Sözlüğü = Kelavca = Lubunca = LGBT Argosu=Eşcinsel Jargonu‏  (Okunma sayısı 233856 defa)

LacivertEmre

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
27 Mart 2011 Pazar akşamı TV5 Ana Haber Bültenindeki söyleşide
"eşcinsellik hakkında"
gündemdeki eşcinsel parti adaylarının varlığını konu alarak konuşma yaptı.

http://www.youtube.com/watch?v=tX0T68Pwuq8 tıklayınız

http://www.youtube.com/watch?v=knzoJyzDmHk  tıklayınız

TV 2000 Şule Güleç " Bugün Kadınlar Ne Konuşuyor " Kadına Şiddet, Kıskançlık ve Eşcinsellik

http://www.youtube.com/watch?v=GFxqNItEJUI&list=PL5_aloC9kt80W7zQzxSTLc1hxYKcryN0j&index=1 tıklayınız

TV 2000 Şule Güleç " Bugün Kadınlar Ne Konuşuyor "  Sosyal Fobi ve Sosyal Adalet

http://www.youtube.com/watch?v=Ko3g4CQzrho&list=PL5_aloC9kt80W7zQzxSTLc1hxYKcryN0j

tıklayınız

Konuk: Psikolog Hüseyin KAÇIN
Konu : Kadına dair her şey....
19 Aralık 2012
Çarşamba 12:30

http://www.youtube.com/watch?v=1KHCfOMHkiQ

26/12/2011 tarihli Radikal Gazetesinde sitemiz ve eşcinsel terapiler hakkında
yayınlanan makaleye ulaşmak için tıklayınız

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalYazar&ArticleID=1073587&Yazar=PINAR_OGUNC&Date=26.12.2011&CategoryID=97#

Eşcinsel Terimler Sözlüğü / Kelavca / Lubunca / LGBT Argosu / Eşcinsel Jargonu‏

Kelav : fahişe
Lubun : oğlan - kadınsı oğlan

Kelavca / Lubunca
Yaklaşık dört yüz kelimelik bir dil olan Kelavca/Lubuncanın kökenini 17. ve 18. yüzyıllar arasında köçekler ve tellaklardır. Zamanla gelişmiş ve neredeyse tüm Balkanlara(Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan) yayılmıştır.
Günümüzde travestilerce geliştirilen ve birçok LGBT (Lezbiyen Gey Biseksüel Transeksül) bireyin konuşabildiği bir jargon haline gelmiştir.
Kelavca / Lubunca;
Yunanca, Arapça, Ermenice, Kürtçe , Fransızca  ve Çingene argosundan gelen  kelimelerin harmanlanmasından oluşmuştur

-a-
alıkmak :
(1) yapmak,etmek (yardımcı fiil)
(2) kur yapmak,ilgilenmek,sarkmak
(3) itiraf etmek
albergo : otel
altım: yanımdaki

-b-
balamoz : yaşlı erkek
balina: asker
but :  büyük, çok... örn: but şugar (çok güzel), but similya (büyük penis)
belde : para
beldeli koli: paralı karşılığı cinsel ilşki
beldeli laço : satılık erkek, jigolo
balamoz:yaşlı erkek.
baron : zengin yaşlı erkek.
badem: göz
badem şekeri : bahriyeli
babilof : dışkı
beybi (bk. paparon) : polis
bare : lira, türkiye lirası, TL

-c-
concon : testisler(hayalar)
cici : meni
cici naşlatmak : boşalmak
cıvır : küçük sayılabilecek kız

-ç-
çark yapmak : dolaşmak, aranmak, volta atmak
çarka çıkmak: sokakta dolaşıp koli aramak
çorlamak : çalmak, hirsizlik yapmak
çorcu : hırsız
çangal : ayakkabı
çerçeve: yüz

-d-
digin :
(1)hem aktif,hem pasif, çift tarafli erkek
(2) yakışıklı lezbiyen
domez : getir götür işleri yapan

-e-
elvan : orta boy ( genellikle penis boyutlarını tarif ederken kullanılır)
ezik(yapmak): dövmek,bağırmak,kötü söz söylemek, küfür etmek
emrah : eşcinsel olmayan arkadaş yada cinsellik yaşanılmayan arkadaş

-f-
faraş : çok cinsel ilşkiye girmekten dolayı anüsü genişlemiş

-g-
gullüm : eglence, gırgır, şamata
gacı : kadin
gacıvarı : kadinsi
gerim: ben

-h-
haputka (putka): kadınlık organı,
hatay‘a gitmek: 31 çekmek (hatay‘ın plakası)
habbe : yemek
habbe alıkmak: yemek yemek
hoy (bk. nakka) : yok  (örnek; koli hoy = koli yok = müşteri yok)

-i-
inci : diş

-k-
ka : kalite, kaliteli
kelav : fahişe
kür : yalan
kür alıkmak: yalan söylemek
kür koli vermek: anal cinsel ilişki esnasında kandırmak , cinsel organı içine almayıp, 2 bacağını kıstırıp arasına almak.
kezban : saf, tecrübesiz, eşcinsel aleme yeni düşmüş
kaşar : tecrübeli
kevaşe:orospu
köfte yapmak : karşı tarafın penisiyle oynamak
koli :
(1) anal cinsel ilişki
(2) müşteri
(3) yatak arkadaşı
koli kesmek : anal cinsel ilşkide bulunmak
koliye naşlamak: cinsel ilşkiye gitmek, müşteriye gitmek
kürdan : küçük (genellikle penis boyutlarını tarif etmek için kullanılır) örn: kürdan similya (küçük penis)
kakiz naşlatmak: büyük abdestini yapmak
kolika : makyaj
kolika alıkmak: makyaj yapmak
kolitirika naşlatmak: tüyleri kesmek,ağda yaptırmak
kukiriklenmek : uyumak
kuşka (kuçka) : transeksüel vajinası
(kadın vajinasına "putka" derler)
künek : götlek, pasif eşcinsel

-l-
lapış alıkmak : öpüşmek
lubunya : pasif escinsel
laço :
(1) aktif
(2) yetişkin aktif erkek (30-35 yaş arasi)
(3) erkek, koca
laçovari : erkeksi
lavaş alıkmak:
cinsel ilşki öncesi anüs temizliği (Banyoya girilir, su hafifçe açılır ve banyo hortumu anüse dayanır. Su yavaş yavaş bağırsaklara akar. Bir süre su bağırsaklarda bekletilir sonra tuvalete gidip boşaltılır.  Bağırsaklar tamamen temizlenen kadar bu işlem ard arda yaklaşık 3-5 defa yapılır. Amaç anal ilşki esnasında bağırsakların temiz olmasıdır.)
laki: ahlak polisi
lafonten : telefon

-m-
manti : genç aktif erkek (17-20 arasi)
madi : kötü, fesat, huysuz,pis,çirkin,bela,delilik, kalitesiz, uyduruk, olumsuz
madilik : kötülük, bela çıkartmak,delirmek
madi şugariyet : kesici delici alet
minco : popo,kıç,anüs
maydanoz : saç
motofor : dışkı
muş : burun

-n-
naşlamak :
(1) gitmek,kaçmak
(2) kalkmak
(2) penisin sertlesmesi, ereksiyon
nafta :  (25-30yaş) arasi erkek
nakka : hayır - yok - burada değil - benden bu kadar - pes ettim
nakka trika : tüysüz (sakal yok) - (trika: sakal)
nakinta : çirkin
naciye: esrar

-p-
paparon (beybi): polis
piyiz (pi'iz) : içki
piyiz (pi'iz) alıkmak : içki içmek
pişar naşlatmak: işemek
papik: kafa yapmak için alınan uyuşturucular
putka : kadin cinsel organi
puri : yasli escinsel
pöçük(bk. digin): erkek gibi görünüp koli veren (pasif olan)
peniz: sohbet, muhabbet
peniz alıkmak : sohbet etmek, konuşmak

-s-
similya : penis
sipet : oral seks
sipet alıkmak : oral sex yapmak 
sipsi : sigara
sipsi alıkmak : sigara içmek
sirkaf : ev - cinsel ilşki için uygun ev
sürüngen : parklarda, barlarda escinsel arayip, onlarin sirtindan geçinen,
hirsizlik yapan, güvenilmez erkek

-ş-
şugar : güzel, hos, tatlı... yakışıklı
şil : belalı, psikopat
şugariyet : takı, ziynet eşyası
şovşak : bluğ çağı erkek çocuk
şorşak : çocuk

-t-
tita : meme
tato : hamam
tikelmek : bakmak
tutmak : hoşlanmak
taliga : araba
talikatör : taksici - arabayı kullanan kişi
tarika : bıyık
trika : sakal
tariz : aşık,sevgili

-v-
vakko alıkmak : telefon numarası vermek

-z-
zırıl zırıl (şırıl şırıl) : tavırları ve hareketleri fazlaca kadınsı olan

-rakamlar ve türkiye lirasının kelavca / lubunca karşılıkları-
1 TL : rib bare
2 TL : ki bare
3 TL : çü bare
5 TL : şeb bare
10 TL : no bare
50 TL : li bare
100 TL : zü bare
200 TL : kizü bare
1.000 TL : ribni bare
2.000 TL : kini bare

« Son Düzenleme: 14 Aralık 2021, 11:26:24 ös Gönderen: psikolog »

LacivertEmre

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
İstanbul'daki Gay Dünyası

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Liberation, İstanbul'daki gay dünyasının özgü havasını yansıtırken İstanbul için "Dünya gezgini, her yerde, Paris'ten Miami'ye, Cape'den Buenos Aires'e, aynı müziği, aynı dekorasyonu, aynı kuralları, aynı tarzları, aynı tipleri görmeye alışık gayler için büyük bir şok demek" ifadesini kullandı.

Liberation, İstanbul'daki gay dünyasının turunu yaptı. Kentin gay eğlence mekanlarını adreslerini veren, ayrıntılı bir biçimde anlatan, gazete, Beyoğlu'daki İstiklal caddesinden başladığı turu Cihangir ve İstanbullu gaylerin rağbet gösterdiği diğer semtlerde sürdürüyor.

İstanbul'daki
eşcinsellerin uluslararası gay kurallarından uzak, kendi özgü bir ortamda eğlendiğini kaydeden gazete, hafta sonu geceleri gaylerin buluştuğu mekanların dolup taştığını belirtirken "Dünya gezgini, her yerde, Paris'ten Miami'ye, Cape'den Buenos Aires'e, aynı müziği, aynı dekorasyonu, aynı kuralları, aynı tarzları, aynı tipleri görmeye alışık gayler için büyük bir şok demek" ifadesini kullandı.

Liberation, İstanbul'daki gay mekanlarına uluslararası müziğin hakim olmadığını, gay gecelerinde temponun yüzde 100 Türk olan pop parçalarıyla tutulduğunu kaydederek "Sükse yapan kadın şarkıcılar, Madonna kadar sarışın (bazıları erkekti), Janet kadar büyük göğüsleri vardı ancak melodisi tümüyle Doğulu olan parçaları Türkçe söylüyorlardı" diye yazdı.

İstanbullu gayler aralarında kullandıkları özel bir dil olan "Lubunca"yı tanıtan gazete, "Lubunca"yı, 17'inci ve 18'inci yüzyılında köçekler ve tellaklar tarafından icat edilen, 1970 yıllarında travestilerce zenginleştirilen ve halen İstanbul'daki gayler tarafından kullanılan özel bir dil olduğunu belirtti.

Gazete, "Lubunca"yı 300 kelimeden oluşan, Romence, Rumca, Fransızca, Türkçe ve Osmanlıca gibi çeşitli dillerin karışımından meydana gelen ve bilmeyenlerin için tamamen anlaşılmaz bir dil olarak da tarif etti.

Buna karşın, İstanbul'daki gayler için hayatın kolay olmaktan uzak olduğunu da belirten gazete, İstanbul'da son düzenlenen "Gay Gururu" etkinliklerine sadece 150-200 kişinin katıldığını, görevlendirilen polislerin sayısının o kadarı olduğunu kaydetti.

Kendisini açık bir biçimde gay ilan eden yazar Murathan Mungan üzerinde duran gazete, İstanbul için de "Paradoksal kent, şizofrenik kent, Doğu ile Batı arasında köprü, Atatürk'ün mirası olan aşırı laiklik ile Müslüman kökten dinciliği arasında büyük ayrım yapıyor" diye yazdı.

(ANKA)
http://arsiv.sabah.com.tr/2006/11/03/gun97.html
« Son Düzenleme: 28 Ağustos 2012, 04:34:57 ös Gönderen: LacivertEmre »

LacivertEmre

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Yabancı Dil Başa Bela :)
« Yanıtla #2 : 01 Eylül 2012, 11:23:45 öö »
Yabancı Dil Başa Bela :)

Hatırlıyorum da orta okulda kızların konuştuğu şifreli bir dil popüler idi. Malum eşcinsel olduğum için 2 erkek hariç hepsi kızlardan oluşan popüler bir gurupta olduğum için bu dile aşina idim. Tabiki kızlar bu dilin tamamını öğretmezler türlü tehditler ile bu dili tüm sınıfın öğrenmesini sağlamıştım. Nitekim gözlüklü fen öğretmeni olan bayanın tüm sınıfa kızdığı için sınav yapıcağını söylemesi üzerine herkes bu 29 şifreli hali öğrenip. Tüm  sınav kağıdını böyle doldurmuştuk. Sonucunda hoca cinnet geçirip tayinini istemişti. Yaş ilerledikce çoçukluğumuzdan vazgeçmediğimizi anladım. Kimliğimi kazanıp ne olduğumu anlamaya çabalarken bir şifreli dil daha öğrendim. Lubunca :). Malum eşcinseller arasında daha rahat konuşabilmek için eski romence kelimelerin kullanımıdır aslında olay. Nitekim Öğrenmem çok rahat oldu ve bu dil bende alışkanlık haline gelmeye başladı Taki bir gün, Annem gay bir arkadaşımla konuşurken bizi dinleyene kadar. O gün sürekli koli'nin, Smilyanın, Manti gibi lubunca kelimelerin ne olduğunu sordu verdiğim cevaplar. Kutu, Yastık, Fars yemeği. O günden beri annem benden yastık isteyeceği zaman "Oğlum Smilyayı Versene" der oldu. O yüzden artık lubunca konuşmamaya kadar verdim :)

Ramazan bayram derken sonunda tatil döneminin yavaş yavaş sonlarına gelmekteyiz. Buna seviniyorum çünkü insanlar yurda geri dönücekler ve renkli gece yaşamında karşıma çıkan herşeyi isim cisim buradan paylaşacağım, Biraz dedikoduculuk oynuyacağız anlaşılan. Bayramın bitişini fırsat bilim soluğu dışarda aldım. Gece hayatını özlemişim, Arkadaş hoşbeşlerler derken bir gürürtü koptuki sormayın. Bazıları alkolün etkisini fazla kaçırmış olcakki yanında oturan hiç bir suçu günahı olmayan birine öyle bir vurduki sesine herkes döndü, Ve ardından kopan yaygara dahada kötüydü tokatı yiyen zavallı pasif arkadaşımız tamamen ciyaklılayarak bütün gece ağlamayı planlıyorduki güvenliğin müdahalesiyle susmuş bulundu bulunmak zorunda kaldı. :) Geceye gölge düşüren küçük olaydan sonra gece tüm rengiyle devam etti. Ne mankenler vardı ne oyuncular ağzım açık kaldı dese yeridir. Geceyi sessiz sedasız noktaladım. Olması gerektiği gibi.

Bayram günü barda tanıştığı 6 kişiyi evine getirilip öldürülen adamı hepinizin duyduğunu düşünüyorum. Sonrasında cinayetin işleyen genci ifadesinde şu bilindik kelimeler yer almaktaydı: "İlişki Teklif Ettiği İçin Öldürdüm!" 6 kişi hiç evine davet eden bir erkeğin (Ki bu kişinin eve ne amaçla davet ettiğini söylediğinden eminim) hiçmi soru sormak akıllarına gelmedi. Neticede olan oldu tabiki, ama insanların işin kolay yoluna sığınmalarına uyuz oluyorum. Homofobinin arkasına saklanması tabikide hakimin gözünde hafifletici bir neden sayılıcak. Çünkü adam erkekti ve sözde delikanlılık şanına leke sürdürmemişti.Bi kaç yıl yatar çıkar ve tekrardan aramıza karışır. Devletin bu konuda acilenbirşeyler yapması gerekmekte. eğerki devlet birşey yapmazsa ki yapmıyacağını hepimiz biliyoruz artık can güvenliğimizin kalmadığını anlamak için salak olmamız gerekmekte. Lütfen  her önüne gelene saatlik zevler için güvenipde hanelerinize sokmayın.

İş hayatından dolayı sinema dünyasını çok geç takip edebiliyorum. Zaten iyi yapım peşinde biri olduğum için nadiren sinemaya gidebileceğim bir film giriyor gösterime. Son olarak izlediğim film şirinlerdi. Şahsen şirin babanın o bilindik sesi bile beni çoçukluğuma götürmeye yetmişti. Çok güzel diyemem ama kötü bir filmde sayılmaz hani. Paranormal activity'i filmini izlemişsinizdir elbet. Hayatımda bu kadar saçma senaryoya sahip korkutmanın yakınından geçmeyen bir film görmedim ben. Amatör kamera gözünden olayları izlemek konuya vakıf olmamı engelliyor. Türk yapımcılarda bu akıma uymaya başladılar. Karadedeler olayıda bu tarz çekim yöntemi kullanarak çekilmiş bir film olmasına rağmen Fragmanı tüylerimi diken diken etti. Parafizikal olaylrdan hep korkmuşumdur. Ki bu satırları yazıp fragmanı izlerken telefonumun çalması ayrıca filmi dahada korkutucu kıldı. Bu arada ilk yazımda yazdığım zenne filmi şu sıralar festivalden festivale gitmekte. Son aldığım duyumlara göre 48. Antalya film festivalinin açılış filmi olmuş. Böyle güzel sevindeirici bir haberide paylaşmadan geçmek istemedim :)

Malumunuz diziler yavaş yavaş tatilden dönmekte. Öyle bir geçer Zamanki 'de tatilden dönen dizilerden biriydi. Ama beğendiğimi söyliyemiyeceğim. Duyg yoğunluğu kaybolmuştu zaman atlaması yaşanması geçmişle olan bağı kopardı resmen. Bu arada dizinin karakterleri tabikide başından binbirtürlü olay geçmeye devam etmekde. Mekanlar kıyafetler güzelde senoryada güzel olaydı başka bişey istemezdik. Sıra muhteşem yüzyılda Bu çarşamba bize el sallayacak olan geçen yılın tartışmasız en çok ses getiren dizisi bakalım geçen seneki etkiyi yakalayabilicekmi bunu hep birlikte göreceğiz.
http://eshsiz.com/yazisal/item/9-yabanc%C4%B1-dil-ba%C5%9Fa-bela.html
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2012, 11:25:52 öö Gönderen: LacivertEmre »

LacivertEmre

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Kayıp Gecelerin Gizli Dili : Lubunyaca
« Yanıtla #3 : 01 Eylül 2012, 11:34:58 öö »
Kayıp gecelerin gizli dili!

İki feci ölümün ardından tekrar gündeme gelen karanlık dünyanın yetim çocukları travestiler, kendi aralarında gizli dille konuşuyor: Lubunyaca

TİMUR SOYKAN
İSTANBUL - Karanlık bir dünyanın yetim çocuklarıydılar. Sadece cinsel tercihleri yüzünden terk edilmişler, unutulmuşlardı. Daha çok gençtiler, adları Sima ve Samara'ydı... İkisi de bir hafta içinde arka arkaya trafik kazasında öldü. Aslında buna kaza da denmezdi. İkisi de toplum tarafından infaz edildi...
Onlar travestiydi. Samara kanlar içinde ve kameralar eşliğinde son nefesini verirken başucundaki arkadaşının saldırgan ama yalvaran gözleri ekran başındaki kaç kişinin dikkatini çekti acaba? O gözlerde anlaşılamamanın yıkıcı hüznü, yabancılaşmanın donukluğu ve insan yerine
konmamanın isyanı vardı.
İşte travestiler de, bu farklı olmanın, farklı yaşamanın getirdiği sorunlardan yılmış, farklı bir dünya kurmuşlar kendilerine. Özel bir dille konuşuyorlar.
Travestiler, bu özel dillerine, 'Lubunyaca' adını veriyor. Lubunyaca, hırsızlar, pavyon çalgıcıları, hayat kadınları, sokak çeteleri gibi alt kültür gruplarının argolarından çok daha kapsamlı ve farklı. Yaklaşık
400 kelimeden oluşan 'travesti argosu'yla cümleler kurulabiliyor, kolaylıkla ve hemen diyalog kurulabiliyor.
Genelde ayaktakımına mahsus konuşma şekli olarak tanımlanan
argoda sözcükler ve deyimler, Türkçe sözcüklerin biçimlerinin ve anlamlarının değiştirilmesi ile üretilirken, Lubunyacada gizlilik esas olduğu için böyle bir esinlenme söz konusu değil. Sözcüklerin büyük çoğunluğu hiçbir kaynağa dayanmıyor, yani kafadan uydurulmuş. Öte yandan az sayıda olsa da Romanca olarak adlandırılan Çingene dilinden sözcükler de içeriyor.
Saldırılardan korunmak için Lubunyacanın, diğer alt grupların argolarına göre çok daha fazla gelişmesinin nedeni, travestilerin sürekli saldırıya uğramaları. Özellikle müşteri görünümünde yaklaşıp sonra saldıran kişilere karşı korunmak için aralarında diğer insanların anlamayacağı bu lisanı kullanıyorlar. Tehlikeyi sezdiklerinde birbirlerini uyarıyorlar. Travestiler için bir diğer tehlike ise polis. Polisin konuştuklarını anlamaması için aralarında bu dilden konuşuyorlar. Dile sürekli yeni kelimeler de ekleniyor.
Travestiler için bir diğer tehlike ise polis. Yakalandıktan sonra birkaç günlerini geçirdikleri nezarethanede polisin konuştuklarını anlamaması için aralarında bu dilden konuşuyorlar.

http://www.radikal.com.tr/1999/07/17/yasam/kay.html

LacivertEmre

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Polis, Fuhuş Operasyonu İçin 'Gay' Dili Öğrenmiş
« Yanıtla #4 : 01 Eylül 2012, 01:19:45 ös »
Polis, Fuhuş Operasyonu İçin 'Gay' Dili Öğrenmiş

07 Ocak 2011 Cuma 14:04
Kocaeli Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen fuhuş operasyonunda 30 kişi gözaltına alındı.

Polis ekipleri, çeteyi çökertmek için 'gay' dili olarak bilinen Lubunyaca’yı öğrendi.

Gelen şikayetler ve bilgiler doğrultusunda Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Ahlak Bürosu ekipleri, bazı kişileri fuhuş yaptırdıkları gerekçesi ile takibe aldı. Yapılan takipte, fuhuş çetesinin polise yakalanmamak için kendi aralarında toplumda 'gay' dili olarak bilinen “Lubunyaca” dilini kullandıklarını tespit etti. Bunun üzerine polis ekipleri, çeteyi takip etmek için bu dili öğrendi.

Dört ay boyunca fuhuş yaptıranları takip eden ekipler, operasyon düzenledi. Kocaeli başta olmak üzere, Yalova, Sakarya ve İstanbul’da düzenlenen eş zamanlı operasyonda 4’ü erkek olmak üzere 30 kişi gözaltına alınarak Kocaeli’ye getirildi. Zanlıların evlerinde yapılan aramada, müşterilerin bilgilerine de ulaşıldı. Evraklar üzerinde araştırma yapan polis ekipleri, müşteriler arasında işadamları ve bürokratların da olduğunu tespit etti.

POLİS ‘LAKİ’, MÜŞTERİ ‘KOLİ’

Fuhuş çetesinde gözaltına alınan bayanların tamamının Türk olduğu ve bazı kadınlarda bulaşıcı hastalık çıktığı iddia edildi. Zanlıların telefon görüşmelerinde Lubunyaca diline göre ahlak polislerine ‘Laki’, müşteriye de ‘Koli’ denildiği öğrenildi. Gözaltına alınan bayanlarla ilişkiye girdiği iddia edilen 50 kişinin de ifadesinin alındığı bildirildi. Halen devam eden operasyon çerçevesinde gözaltına alınan zanlılar, örgütlü olarak fuhuş yapmak, fuhşa yer temin etmek, fuhşa aracılık etmek ve tehdit gibi suçlardan pazartesi günü adliyeye sevk edilecek.

http://www.haberprogram.com/h/2011/01/07/104449-polis-fuhus-operasyonu-icin-gay-dili-ogrenmis.php

LacivertEmre

• Newbie
  • *
    • Profili Görüntüle
Kalbiniz temiz mi, fesat mı; yoksa kalpsiz misiniz?

Travestilerden doğdu; sokakta ve kulüplerde büyüdü. Şimdi gece hayatına bulaşan herkes bu dili konuşuyor. Mesela yatakta iyi olanlara "kalbi temiz" deniyor. Büyük penis, iyi muamele... "Kalbi fesat" sizce ne demek?

Benim dile ekstra bir kabiliyetsizliğim var. Bu da nasıl bir cümleyse? Ama öyle. 10 küsur yıl İngilizce eğitim aldım ama İngilizce bir cümle kurmaktan acizim. Dinlerim, anlarım ama bir şey söylemem gerektiğinde mal gibi bakarım.
     Hem ortaokulda hem üniversitede seçmeli ders olarak Almanca seçtim. Bütün arkadaşlarım -üstelik de notları benden kötüydü- gidip o çat pat Almancalarıyla Alman koca buldular, şimdi çatır çatır Almanca şakımaktalar. Ben daha toplum içinde Almanca bir kelime söylemiş insan değilim.
     Yabancı dil, eyvallah, yok istidatım benim bu konuda. Ya Türkçe? Hayır, ben Türkçe de konuşamıyorum. Bir "erkek" deyişim var ki; "anne", "pencere", "genç"... İnsanları güldürmek için uğraşmam gerekmiyor, içinde "e" geçen iki kelime söyleyeyim, tamamdır. Yıkılıyor millet.
     Herkesin istediği beldeli manti ama nerdeeee...
     Bu durum böyle mi devam edecekti peki? Sorarım size, ben bu gidişe bir dur demeyecek miydim yani? "Dur!" dedim. Yeni bir dil öğrendim. Kafasını gözünü yara yara, şakır şukur konuşuyorum üstelik. Fakat bu dille ecnebi bir koca tavlamam imkansız. Olsa olsa gayet yerli bir karım olabilir bu dil sayesinde. Yeni yabancı dilimin adı: Gay’ce...
     Artık Gay’ce yazacağım:
     Geçenlerde Yiğit ve Aycan’la çarka çıktık. Aycan "Baksanıza şu balamoza nasıl tikeliyor. Bir madilik çıkaracağım şimdi" dedi. Yiğit "Beldeli balamoz, kürleyelim bence" diye cevap verdi. "Beldeli, meldeli... Kokuyor" dedim ben. "Kokar mokar tok tutar" dedi Yiğit.
     Mealen: Biz dolaşıyoruz. Yaşlı bir adam bizi kesiyor. Aycan arıza çıkarmak istiyor. Yiğit paralı birine benzediği için kandırmayı öneriyor. Ben de gayet Türkçe "Kokuyor" diyorum ama işte kendimce Gay’ce konuşmuş da oluyorum bu esnada. Zira "kokuyor"; kötü, yaramaz demek. "Kokar mokar tok tutar" da atasözü. Müthiş di mi?
     Dile bakınız; doğmuş, büyümüş de atasözleri bile olmuş. Böyle canlı bir şey. "Manti olacaksa but, balamoz olacaksa beldeli olsun" diye bir atasözü daha var. Genç olacaksa iyi, güzel, yakışıklı; yaşlı olacaksa paralı olsun manasında. Nasıl?
     Size hiç "Kalpsizsin" diyen oldu mu?
     Bana bu dilin Ankaralı travestilerden çıktığı söylendi. Doğru mu, bilmiyorum. Ankaralı ya da İstanbullu ama en önce travestilerin dili olduğu muhakkak. Sonra işte orada burada gelişip, genişliyor. Zaten acayip yaratıcılığa açık bir dil. Benim bile, tüm kabiliyetsizliğime rağmen birkaç yeni kelimeyle bu dile katkı yapmam an meselesi.
     Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan laflardan biri "kalbi temiz." Seks anlamında olumlu her şey demek. Büyük penis, iyi muamele... Bilin bakalım, "kalbi fesat" ne demek?
     Biri size "Çok kalpsizsin" derse, anlayın yani ne diyor. Bu arada demiştim az evvel, bu dile katkı yapabileceğimi söylemiştim. Yaptım bile. "Kalpsizsin" patenti bana ait bir kelime.
     Seda Sayan: "Madilik mi var abla?"
     "Ben bu dili ille de öğreneceğim fakat nasıl?" diyorsanız, basit. Beyoğlu’nda dolaşın ve gelip geçenlere kulak kabartın. Herkesin dilinde...
     Seda Sayan’ı izleyerek de öğrenebilirsiniz. Geçenlerde kaçtı ağzından, "Madilik mi var abla?" diye sordu telefonla bağlanan kadına. Deniz Akkaya da bir keresinde "domez" demişti, getir-götürcü çocuk manasında.
     Tamamen dedikodu, duymuş görmüş değilim ama birçok ünlünün bu dili sular seller gibi konuştuğu söyleniyor.
     Mehmet Ali Erbil’den tutun da Selin Toktay’a gece hayatında dolanan, kulüplere giden ünlü-ünsüz herkes bu dili biliyor, konuşuyor.
     Bir de "Üçüncü Tekil Şahıs" diye bir roman çıkmış yeni. Mehmet Bilal yazmış, arkasında sözlük bile varmış.
     Şu kitabı bir okuyayım, haftaya yazımı Gay’ce yazacağım. n

Dil, tek tek tüm insanların bir taş koyarak inşa ettiği binalardan oluşan bir kenttir.
Ralph Waldo Emerson

"Her gece istiyodum ama hep aynı piliçle değil"

Ölüsevici TV yıldızı, bir koyuna aşık olan kont, kolsuz doğan iki gencin intikamı, uçuşlar, düşüşler... "Porno" ve "Trainspotting"in yazarı "kötü ve çirkin insan" Irvine Welsh bu kez üç kimyasal masal anlatıyor. Buyrun kitaptan ender rastlanan küfürsüz bir "kuple" okuyun:
     - Ben aşkın ne olduğunu bile bilmiyom abi.
     - Sen evli diil miydin?
     - ...Yannızca 17 yaşındaydım. Bütün istediğim her gece seks yapmaktı, evlenmemin tek nedeni buydu.
     - İyi bir neden. Her gece seks yapmak kötü bi şey diil, ha.
     - Evet, tamam, ama anında keşfettim ki, işte, tabii her gece istiyodum ama hep aynı piliçle diil. Sorun burdan çıktı.
     - Belki de aslında budur. Belki gerçek aşkın tanımını buldun işte. Aşk her gece seks yapmak istemektir ama bunu her gece aynı piliçle yapmak istemektir.

"İnsanoğlu şikayet etmeye duyduğu derin ihtiyaç yüzünden bir dil yaratmak zorunda kaldı."
Lily Tomlin

Koli kesmek: Cinsel ilişkiye girmek.
     Similya: Penis.
     Manti: Genç.
     Balamoz: Yaşlı.
     Belde: Para.
     Cici: Sperm.
     "But", olumlu bir sıfat. But similya, but manti gibi.
     Travestilerin arabayla dolaşıp müşteri aramasına ise "podyuma çıkmak" deniyor.

tubakyol@yahoo.com

http://www.milliyet.com.tr/2003/05/12/cumartesi/yaztuba.html
« Son Düzenleme: 01 Eylül 2012, 05:13:15 ös Gönderen: LacivertEmre »